SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Uzmanlardan ilginç uyarı! Fırtına varken banyo yapmayın!

Şimşeklerin çaktığı havalarda en önemli önlemler mümkünse evde olmamak, ağaçlardan uzak durmak ve elektronik aletleri devre dışı bırakmaktır. Ancak uzmanlara göre, fırtınalı havalarda banyo dahi almamak gerekiyor.
Haber Giriş Tarihi: 24.08.2022 22:57
Haber Güncellenme Tarihi: 24.08.2022 22:57
https://www.abcgundem.com
kapak resmi

Gök gürültüsü ve şimşek birçok insanın büyük korkularından sayılır. Böyle havalarda herkes evinde güvende olmak ister. Ancak bazen ev de yeterince güvenli değildir. Uzmanlar, şimşekli havalarda nelerin yapılmaması gerektiğini anlattı. Bunların başında da duş almamak geliyor… Nottingham Trent Üniversitesi'nde Fizik Öğretim Görevlisi James Rawlings, “Dışarıda oturmadığınız veya yağmurun altında duş almadığınız sürece, size yıldırım çarpması ihtimali inanılmaz derecede düşüktür. Fakat evinize yıldırım düşerse, elektrik toprağa en az direnç gösteren yolu izleyecektir. Borularınızdaki metal teller veya su gibi şeyler, elektriğin yere kadar takip etmesi için uygun bir iletken yol sağlar. Duş, su ve metal nedeniyle her ikisini de sağlar. Bu da onu elektriğin alması için ideal bir yol haline getirir. O güzel rahatlatıcı duşu çok daha az rahatlatıcı bir şeye dönüştürebilir” dedi.

Rawlings, fırtınalı bir hava sonrası duşa girmek için en uygun zamanın, son gök gürültüsünü duyduktan en az yarım saat sonra olduğunu belirtti. Rawlings, “Fırtınalar genellikle büyük bir fırtınayı sona saklamayı sever ve siz de havai fişeklerin bir parçası olmak istemezsiniz!” diyerek uyardı.

Fizik profesörü, ayakta durmak, eğilmek veya beton üzerinde yatmak gibi diğer riskleri de anlattı. “Betonun kendisi o kadar iletken olmasa da, metal kirişlerle (inşaat demiri) takviye edilmişse, bunlar yıldırım için iletken bir yol sağlayabilir” diyen Rawlings, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca, elektrik prizine (bilgisayarlar, TV'ler, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri) takılı herhangi bir şey kullanmaktan kaçının, çünkü bunların tümü yıldırım çarpması için yollar sağlayabilir.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar