Tosun Paşa filmi kaç yılında, nerede çekildi? Tosun Paşa filmi Yeşil Vadi nerede?

Türk sinemasının kült filmlerinden biri olan Tosun Paşa filminde, Tellioğulları ve Seferoğlullarının amansız mücadelesi bu filmde konu alınıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise usta isim Kartal Tibet oturuyor.

Tosun+Pa%C5%9Fa+filmi+ka%C3%A7+y%C4%B1l%C4%B1nda,+nerede+%C3%A7ekildi?+Tosun+Pa%C5%9Fa+filmi+Ye%C5%9Fil+Vadi+nerede?
ABONE OL
 
Yapımcılığını Arzu Film’in üstlendiği Tosun Paşa filmi, Türk sinemasının önemli yapıtları arasında yer almaktadır. Birbirinden önemli isimlerin yer aldığı film, 1976 yılında çekilmiştir.
 
Tosun Paşa filmi kaç yılında çekildi? 
 
Tosun Paşa filminin başrollerinde Şener Şen, Kemal Sunal, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Zihni Göktay, Akil Öztuna, Bilge Zobu ve Engin Orbey gibi birbirinden usta isimler kadroda yer alıyor.
 
Tosun Paşa filmi 1976 yılında vizyona girmiştir.
 
Tosun Paşa filmi Yeşil Vadi nerede?
 
Tosun Paşa filmindeki Yeşil Vadi sahneleri ise Kemerburgaz Ağaçlı Köyü'nde çekildi.
 
Tellioğlu ailesinin ikâmet ettiği konut olarak Yeşilköy semtindeki Simenoğlu Köşkü kullanıldı. Filmin çöl sahneleri İstanbul’un Şile ilçesinin Ağaçlı köyünde çekilirken, İskenderiye Beyi Daver Bey’in köşk sahnelerinde dış mekan olarak Emirgândaki Sarı Köşk, iç mekan sahneleri için ise Sarıyer’de bulunan Said Halim Paşa Yalısı seçildi.
 
Tosun Paşa filmi konusu ne?
 
Olay 19. yüzyıl Mısır'ında geçer. Tellioğlu ve Seferoğlu Aileleri, İskenderiye'nin en değerli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girerler. Vadinin kime ait olduğuna devlet görevlileri de karar veremezler. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri Yeşil Vadi'yi ele geçirmek için İskenderiye'nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey (Mete Sezer)'in kızı Leyla'yı (Müjde Ar) almak için kıyasıya bir mücadeleye girerler. Daver Bey, Leyla'yı Seferoğulları'na vermeye karar verir. Bu durumda Tellioğulları daha büyük bir torpil için evin uşağı olan Şaban'ı (Kemal Sunal) Kahire sarayının en hatırı sayılır ve heybetli paşası olan Tosun Paşa olarak tanıtırlar. Tosun Paşa kılığındaki Şaban, Tellioğlu Ailesinin en büyük oğlu Lütfü'nün (Şener Şen) yakın arkadaşı gibi davranıp, Yeşil Vadi ve Daver Bey'in kızı Leyla'yı Tellioğulları'na kazandıracağına, Leyla'ya kendisi aşık olur ve her şeyi eline yüzüne bulaştırır. Sonuçta işler Arap saçına döner ve en sonunda gerçek Tosun Paşa, Kahire sarayından çıkar, gelir. Gerçek Tosun Paşa, Yeşil Vadiye el koyar ve Daver Bey'in kızını da alır. Neticede bu olaydan ötürü kellelerini bile zor kurtaran Tellioğulları, hayatta kaldıklarına bile şükreder bir hale gelirler. Herkesin gözünde suçlu Şaban olur. Halbuki Lütfü kendi kazdığı kuyuya düşmüş, esas Tosun Paşa'nın varlığını bir an için unutmuştur.