Mendırman Celaleddin hangi kanalda yayınlanacak, nasıl izlenir?

Mend%C4%B1rman+Celaleddin+hangi+kanalda+yay%C4%B1nlanacak,+nas%C4%B1l+izlenir?
ABONE OL

Celalettin Harzemşah'ın hayatını konu edinen Mendırman Celaleddin dizisi Mehmet Bozdağ imzalı olacak. Dizi, Milly TV'de yayınlanacak.

Mehmet Bozdağ yepyeni bir projeyi hayata geçirdi. "Diriliş Ertuğrul" ile Ertuğrul Gazi'nin, "Kuruluş Osman" ile Osman Gazi'nin hayatını dizi olarak yayınlayan Bozdağ, yeni projesinde Celalettin Harzemşah'ın hayatını konu edindi.
 
Mendırman Celaleddin Hangi Kanalda?
 
"Mendırman Celaleddin" ismiyle ekranlarda boy gösterecek dizinin ilk bölümü 14 Şubat Pazar günü Özbekistan Milly TV'de yayınlanacak. Takipçileri tarafından merakla beklenen dizinin önümüzdeki günlerde Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinde de yayına gireceği belirtildi.
 
Mendırman Celaleddin Konusu Ne?
 
Celaleddin Harzemşah, görkemli bir imparatorluk olan Harzemşah Devleti'nin Sultanı Alaeddin Muhammed'in büyük şehzadesidir. Celaleddin, sultan babasının ve Türkan Hatun diye hitap edilen babaannesinin arasındaki nüfuz mücadelesinin devleti zayıflattığını ve iki başlılık yarattığını görmektedir. Diğer taraftan huzuruna kimliğini gizleyerek girdiği Moğol hükümdarı Cengiz Han'ın ülkesini ele geçirmeyi planladığını anlamıştır.
 
Celaleddin'in büyük görevi Cengiz Han'ın ülkesine yönelik korkunç saldırılarına karşı savunmak olacaktır. Cengiz Han'ın otağında karşılaşarak bütün tehlikelere rağmen kaçırıp Gürgenç'e getirdiği güzeller güzeli Kutlu Bike de kendini bu mücadelenin ortasında bulacaktır. 'Mendırman Celaleddin', nüfuz mücadelesinin, saltanat kavgalarının, düşman saldırılarının kasıp kavurduğu bir ülkeyi tek başına ayakta tutmaya çalışan bir kahramanın, aslanlar içinde bir aslan olan Celaleddin Harzemşah'ın hikayesidir.
 
Türk dünyasının en hacimli dizisi
 
Moğol ordularının yenilmezlik efsanesini dönemin Moğol hükümdarı Cengiz Han'ı bozguna uğratarak yok eden Celalettin Harzemşah'ın hayatını konu edinen dizinin, Türk dünyasında bu güne kadar hayata geçirilmiş en hacimli yapım olduğu belirtildi.
 
Proje tasarımı Mehmet Bozdağ'a ait olan dizinin, genel yönetmeni Metin Günay, yönetmeni Kazakistanlı Nurgissa Almurat, sanat yönetmeni İran Azerbeycanı'ndan Reza Himmeti olurken; görüntü yönetmenliğini ise Efe Kubilay yaptı. Türk dünyasının tanınmış oyuncularından bazılarının yer aldığı dizinin başrolünü Emre Kıvılcım, Özbekistanlı Yulduz Radjova, Rano Shodiyeva, Rayxoun Ulesanova, Tohir Saidov, Saide Rametova, Gülenay Kalkan Ünlüoğlu üstlendi. Dizinin kadrosunda Türkiye'den Cemal Hünal, Sezgin Erdemir, Ferhat Yılmaz, Kaan Yalçın gibi isimler de yer alıyor.
 
4 ÜLKEDEN 200 KİŞİLİK DİJİTAL EFEKT EKİBİ
 
Kamera arkasında yaklaşık 500 kişilik bir ekiple çalışılan dizinin dijital efektlerinin Türkiye, İngiltere, Hindistan ve Malezya'dan çağırılarak bir araya getirilen 200 kişilik bir ekiple hazırlandığı belirtildi. Uluslararası platformda büyük ses getirecek dizinin sadece aslan avı sahnesi için animasyonların 5 ayda hazırlandığı belirtildi.
 
OYUNCULAR KAMPA ALINDI
 
Dizi için cast sürecinin ardından belirlenen oyuncular kampa alındı. Düzenlenen kampta oyuncular, Silah ve at kullanımı, dönemin beden dili gibi konularda eğitime tabi tutuldu. Alanında uzman ekipler tarafından 6 ay eğitim alan oyuncular kamp sonunda 13. yüzyıl dönemini yansıtacak birikime sahip hale geldiler.
 
DÖNEMİN ÖZBEKİSTAN'I İNŞA EDİLDİ
 
Öte yandan dizinin çekileceği mekanlar için de büyük emek sarfeden proje ekibi, 300 kişilik sanat ve dekor ekibiyle 300 dönüm arazi üzerine kurulu Bozdağ Film Platosu'nda döneme uygun mekanları inşa etti. Dönemin Ürgenç şehri; çarşı, han, evleri ve sokaklarıyla 20 bin metrekare alana inşa edildi. Sultan Aleaddin Sarayı ise 7 bin 500 metrekare kapalı, 2 bin 500 metrekare açık alan olmak üzere 10 bin metrekarelik bir alanda, taht odası, sultan odaları, haremlik, saray girişi ve avlusu dahil olmak üzere inşa edildi. Ayrıca 5 bin metrekarelik bir alana da 50 çadırlık Cengizhan obası kuruldu.
 
Dizinin aksiyon ve savaş sahneleri Aksaray Ihlara ve Nevşehir'deki Kapodokya Vadileri'nde çekildi. Dizide kullanılan aksesuar ve eşyaların büyük kısmı Özbekistan'dan temin edilirken, yüz bin metre kumaş kullanılarak bin 500 kostüm dikildi.
 
>