Hüseyin Turan kimdir, kaç yaşında? Hüseyin Turan nereli, şarkıları?

Sibel Can, Hakan Altun ve Hüsnü Şenlendirici'nin sunumuyla ekrana gelen Şarkılar Bizi Söyler, her hafta birbirinden önemli isimleri ağırlıyor. Şarkılar Bizi Söyler de bu hafta Yaşayan Türküler konsepti ekrana gelecek. Programın bu haftaki konukları arasında sevilen isim Hüseyin Turan da yer aldı. Hüseyin Turan kimdir?

H%C3%BCseyin+Turan+kimdir,+ka%C3%A7+ya%C5%9F%C4%B1nda?+H%C3%BCseyin+Turan+nereli,+%C5%9Fark%C4%B1lar%C4%B1?
ABONE OL
 
Şarkılar Bizi Söyler'in bu haftaki bölümünde,Yaşayan Türküler gecesi yaşanacak. Programa bu hafta Hüseyin Turan, İsmail Altunsaray ve Ender Balkır konuk oluyor.
 
Hüseyin Turan kimdir?
 
Hüseyin Turan (d. 1967, Beykonak, Tercan, Erzincan), Türk müzisyendir. Erzincan iliniin Tercan'a bağlı Beykonak köyünde sekiz kardeşin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelen Hüseyin Turan, ilkokul ikiye kadar yaşamını burada sürdürdü. İlkokul ikiye geldiğinde ailesiyle birlikte İzmir'e yerleşti. Lise yıllarında bağlamayla tanıştı. Bağlamayla birlikte halk oyunlarına ilgi duydu ve bu alanda eğitim aldı. Katıldığı halk oyunları yarışmalarında üç Türkiye Birinciliği ve bir Dünya Birinciliği elde etti.
 
1985'te Dokuz Eylül Üniversitesi Muhasebe Bölümü'ne girdi. Üç sene burada öğrenim gördü, ardından Ege Üniversitesi Konservatuvar Bölümü'ne geçti. Tarz olarak Türk halk müziğini seçip müzikal yaşamına üniversite yıllarında ağırlık verdi, bu yıllarda gitar çalmayı da öğrendi.
 
Konservatuvardan önce düğünlerde çalan bir grupta söyleyen Turan, konservatuvar okurken bir grup arkadaşıyla birlikte Grup Laçin'i kurdu; ancak okul bittikten sonra gruptan ayrıldı ve İstanbul'a taşındı. 1998'de ilk solo albümü Hüseyin Turan'ı yayınladı. Bu albümün ardından Aklıma Düştü Gözlerin, Turna Sesi, Hoş Geldin, Kilit, Adı Karanfil, Leyla Nefesi, "Süveyda", "Ki" albümlerini yayınlayan sanatçının son albümü YAAli / Ehl-i Deyişler, Doğaç Müzik etiketiyle 3 Şubat 2017'de yayınlandı.