Ferdi Özbeğen kimdir, ne zaman vefat etti, şarkıları?

Ferdi+%C3%96zbe%C4%9Fen+kimdir,+ne+zaman+vefat+etti,+%C5%9Fark%C4%B1lar%C4%B1?
ABONE OL

Ferdi Özbeğen, Kanal D ekranlarında yayınlanan Şarkılar Bizi Söyler programında şarkılarıyla anılacak. Ferdi Özbeğen, hakkında merak edilenler haberimizde yer alıyor.

 
Ferdi Özbeğen, Bir Başkadır dizisiyle tekrardan gündem olmuştu. 2013 yılında aramızdan ayrılan Ferdi Özbeğen, bu akşam Şarkılar Bizi Söyler programında anılacak.
 
Ferdi Özbeğen Kimdir?
 
İzmir'de 1941 yılında doğan Ferdi Özbeğen, İzmir Özel Türk Koleji'nden mezun oldu. Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde üniversite eğitimine başlayan Özbeğen, 1963 yılında babasının vefatı nedeniyle eğitimini yarıda bıraktı.
 
Hürriyet Gazetesi'nin 1965 yılında düzenlediği 'Altın Mikrofon' yarışmasına katılarak müzik yolculuğuna başlayan Özbeğen, yarışmadan sonra kendi orkestrasını kurup eserler üretmeye başladı.
 
Kurduğu grubun dağılmasının ardından 1977 yılında ilk albümünü çıkaran Özbeğen, 'Sohbet' adlı plağıyla 'Altın Plak' ödülünü, 'Mutluluklar' ile de 'Platin Plak' ve 'Altın Piyano' ödüllerini kazandı.
 
1960'lı ve 1970'li yıllarda plaklarıyla çok sayıda ödül kazanan Özbeğen, "Kandil", "Büklüm Büklüm", "Yaktı Geçti", "İşte Bu Bizim Hikayemiz", "Sevda", "Piyanist" ve "Ağla Halime" gibi klasik şarkılara sesiyle hayat vermişti.
 
Müzikal yaşamına 28 albüm sığdıran Özbeğen, 1980'de, Gülşen Bubikoğlu, Tanju Gürsu ve Hulusi Kentmen ile 'Tanrıya Feryat' adlı filmde oynadı. Banu Alkan ile 'Piyanist' adlı yapımda yer alan sanatçı, 1980'li yılların en popüler yapımlarından biri olan 'Perihan Abla' adlı dizide de konuk oyuncu olarak yer aldı.
 
Ünlü ismin hayatını anlatan 'Şöhret Dediğin' adlı kitap bulunmaktadır.
 
Ferdi Özbeğen Ne Zaman Öldü?
 
2013 yılında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde solunum yetmezliği nedeniyle uyutularak tedavisi sürdürülen Ferdi Özbeğen 72 yaşında yaşamını yitirdi.
 
30 Ocak tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törenin ardından Özbeğen'in cenazesi Levent Camii'ne getirildi, burada öğlen kılınan cenaze namazının ardından da Ulus Mezarlığı'nda toprağa verildi.
>