Destan dizisi konusu ne? Destan dizisi nerede çekiliyor?

Senaryosunu Nehir Erdem ve Ayşe Ferda Eryılmaz'ın kaleme aldığı ATV'nin yeni dizisi Destan, ilk bölümüyle bu akşam ekrana geliyor. Destan dizisi hakkında merak edilenler haberimizin detayında yer alıyor.

Destan+dizisi+konusu+ne?+Destan+dizisi+nerede+%C3%A7ekiliyor?
ABONE OL
Destan dizisinde 8. yüzyılda, Orta Asya'da Çin'de hükümdarlık sürdüren kağanlıkların savaşlarını konu almaktadır.
 
Destan dizisi konusu ne?
 
Orta Asya'nın çetin bozkırlarında Gök Kağanı Korkut Han'ın yetim bıraktığı dillere destan savaşçı dağ kızı Akkız'la, yine Gök Sarayı'nda Korkut Han'ın öksüz bıraktığı Gök Tegini Batuga arasındaki destansı aşkı; bu iki garip kuşun sevdalarını kılıç, yüreklerini kalkan yaparak imkansızı başarmalarını konu alıyor.
 
Destan' dizisinde 8. yüzyılda, Orta Asya'da Çin'de hükümdarlık sürdüren kağanlıkların savaşlarını konu almaktadır. Bozdağ Film imzalı dizinin yönetmenliğini Emir Khalilzadeh üstlenmektedir.
 
İslam'ın henüz kucaklamadığı topraklarda Çin ve Türk hanlıkları arasında yaşananları anlatan Destan'da eski zamanlardaki ölümcül iktidar savaşının yansımaları da yer alıyor.
 
Göktürkler dönemini anlatan Destan dizisinde; Çin sivri dişlerini Türk budununa doğrultmuştur, Rus Varegler, Moğollar, Sogdlar, Persler tuzakta beklemektedir. Yetmezmiş gibi, aynı kana atam diyen Türk boyları birbirine düşmüştür. İkisi de Türk olan Gök Hanlığı ile Dağ Hanlığı arasında ise çok büyük bir düşmanlık vardır.
 
Destan dizisi oyuncuları?
 
Ebru Şahin Akkız
 
Edip Tepeli / Batuga
 
Selim Bayraktar/ Alpagu Han
 
Deniz Barut Ulu Ece
 
Teoman Kumbaracıbaşı / Balamir Beg
 
Kanbolat Görkem / Arslan Saltuk Beg
 
İpek Karapınar / Çolpan Hatun
 
Burak Tozkoparan / Temur Tegin
 
Elif Doğan Tutkun
 
Burak Berkay Akgül / Kaya Tegin
 
Ahmet Olgun / Sünear Yaman
 
Buse Meral Sırma
 
Ecem Sena Bayır / Günseli Hatun
 
Esra Kılıç / Mei Jin
 
Bilgi Aydoğmuş / Kırçiçek
 
Osman Albayrak / Vargı Beg
 
Alper Düzen / Danış Ata
 
Şahin Ergüney / Kün Ata
 
Meltem Pamirtan / Yibek Kadın
 
Evren Erler / Çalayır
 
Destan dizisi nerede çekiliyor?
 
Dizinin çekimleri için Bozdağ Film Platosu'nda 20 bin metrekare alanda, döneme ait Asya Türk mimarisine uygun şekilde Gök Hanlığı Sarayı ve bahçeleri inşa edildi. Gök Hanlığı Sarayı dahilinde Beykoz Kundura Fabrikası'nda 4.500 metrekare kapalı alan içerisine saray kabul odası ve hanedan üyeleri için yaşam odaları yer aldı.
 
Bozdağ Film Platosu dahilinde ise 5800 metrekarelik açık platoda sekizinci asır bölgenin Türk mimarisi esas alınarak şehir sokakları ve çarşısı yapıldı. Döneme ait 50 çadırlık iki oba 15 bin metrekare üzerine kuruldu. Obalardaki el yapımı çadırlar Türkmenistan'da projeye özel olarak üretildi. Dekorların inşası altı ay sürerken, 287 kişilik sanat ekibi görev aldı.
>