Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminin konusu! Naim Süleymanoğlu kimdir?

TRT 1’de Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filminin ekranlara gelmesiyle milli halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatı da ve filmi merak konusu oldu. Naim Süleymanoğlu kimdir, Naim Süleymanoğlu ne zaman hayatını kaybetti, filmi ne zaman çekildi, filminde kimler oynuyor gibi soruların cevabı haberimizde.

Cep+Herk%C3%BCl%C3%BC:+Naim+S%C3%BCleymano%C4%9Flu+filminin+konusu%21;+Naim+S%C3%BCleymano%C4%9Flu+kimdir?
ABONE OL

NAİM SÜLEYMANOĞLU’NUN BAŞARILARI

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967’de Bulgaristan’da dünyaya geldi. Haltere 1977'de, dokuz yaşındayken başladı. Kariyeri boyunca üç altın olimpiyat madalyası, yedi dünya şampiyonluğu ve altı Avrupa şampiyonluğu vardır. Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır. 1984 yılında (16 yaşındayken), silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.[4]

1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam 63 rekor kırarken yine bu dönemde dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi.

1986'da Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye büyükelçiliğine sığınarak Türkiye'ye iltica etti. Türkiye'ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

NAİM SÜLEYMANOĞLU NE ZAMAN VE NEDEN ÖLDÜ?

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğinden dolayı tedavi gören Süleymanoğlu'na 6 Ekim 2017'de ameliyatla karaciğer nakli yapıldı. Nakil sonrası beyin kanamasına bağlı ödem nedeniyle beyin ameliyatına alınan Süleymanoğlu, yoğun bakımda tedavi altındayken 18 Kasım 2017 tarihinde, 50 yaşında öldü.

CEP HERKÜLÜ: NAİM SÜLEYMANOĞLU FİLMİNİN KONUSU

Naim Süleymanoğlu’nun hayatı, 2019 yılında vizyona giren 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu' filmiyle beyazperdeye aktarıldı. Bu hayat hikayesinde Todor Jivkov liderliğindeki Bulgar Komünist Partisi iktidarı altında 1984 sonunda uygulamaya konan, Bulgaristan Türklerinin isimlerinin devlet zoruyla Bulgar isimleriyle değiştirildiği ve resmi makamlarca "Diriliş Süreci" adı verilen Bulgarlaştırma kampanyasının sonuçları ve bu durumu dünyaya duyurmak için Naim'in Bulgaristan'ı terk etme girişimleri geniş yer tutmaktadır.

FİLMİN OYUNCU KADROSU

Yönetmen koltuğunda Özer Feyzioğlu’nun oturduğu filmin başrollerinde Yetkin Dikinciler, Selen Öztürk, Gürkan Uygun gibi önemli isimlerin yer alıyor. Naim Süleymanoğlu'nu ise Hayat Van Eck canlandırıyor.

FİLM NEREDE ÇEKİLDİ?

Naim Süleymanoğlu'nun hayatını konu edinen filminin çekimleri Kırcali, Momçilgrad ve Sofya ve bazı sahneleri de Türkiye ve Azerbaycan'da gerçekleştirildi.