Alparslan Büyük Selçuklu Akça Hatun kimdir? Akça Hatun tarihte var mıdır?

Sezonun iddialı dizisi Alparslan Büyük Selçuklu dizisi konusu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Dizide Akça Hatun karakterine güzel oyuncu Fahriye Evcen hayat veriyor. Peki, Akça Hatun tarihte var mıdır?

Alparslan+B%C3%BCy%C3%BCk+Sel%C3%A7uklu+Ak%C3%A7a+Hatun+kimdir?+Ak%C3%A7a+Hatun+tarihte+var+m%C4%B1d%C4%B1r?
ABONE OL
 
Alparslan Büyük Selçuklu dizisinin başlaması ile başrolde yer alan Fahriye Evcen'in karakteri Akça Hatun (Aka Hatun) ise en çok araştırılan konular arasında yer aldı.
 
Alparslan Büyük Selçuklu Akça Hatun kimdir, tarihte var mıdır?
 
"Ona söylenen yalanlar ve inandığı gerçekler arasına sıkışmış olan Akça, zamanı geldiğinde büyük hamlesini yapmayı beklemektedir. Alparslan ile karşılaşmasıyla hayatı bambaşka bir yola evrilecektir!"
 
Akça Hatun yani Aka Hatun, Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci Sultanı Alparslan'ın ilk eşidir. Doğum ve ölüm tarihine dair bilgi bulunmuyor.
 
Ancak Alparslan, Aka Hatun'un ardından Seferiye Hatun ile evlenmiştir. Bu iki evlilikten de Sultan'ın 12 çocuğu olmuştur.
 
ALPARSLAN'IN ÇOCUKLARI
 
Muizzeddin Melikşah
 
Tacüddevle Tutuş
 
İzzeddin Arslan Argun
 
Böri Bars
 
Tuğrul
 
Ayaz
 
Togan
 
Arslan
 
Tekiş
 
Ayşe
 
Züleyha
 
Fülane Hatun
 
Fahriye Evcen kimdir?
 
Fahriye Evcen Özçivit, 4 Haziran 1986 tarihinde Almanya'nın Solingen şehrinde dünyaya gelmiştir. Anne tarafından Çerkes kökenli, baba tarafından Kavala göçmenidir. Almanya Düsseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde okurken Türkiye'den dizi teklifleri alınca, okulu dondurup annesiyle birlikte İstanbul'a yerleşen Fahriye Evcen, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nden mezun olmuştur.
 
2005 yılında rol aldığı ve baş rollerinde, Hülya Koçyiğit, Ediz Hun ve Göksel Arsoy gibi Türk sinemasının devlerinin rol aldığı Asla Unutma adlı diziyle ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştiren Evcen, asıl büyük çıkışını ise Reşat Nuri Güntekin‘in aynı adlı eserinden uyarlanan Yaprak Dökümü dizisindeki oynadığı Necla karakteri ile yapmıştır.
 
2010 yapımı Türk filmi Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak'ta, Claudia Cardinale'nin gençliğini canlandıran Fahriye Evcen, 2017 yılında Los Angeles merkezli yayın yapan BuzzNet listesinde Gigi Hadid, Adriana Lima, Angelina Jolie gibi isimlerle birlikte dünyanın en güzel 30 kadını arasında gösterildi.
 
29 Haziran 2017 tarihinde oyuncu ve model Burak Özçivit ile İstanbul’daki Sait Halim Paşa Yalısı’nda evlenen Fahriye Evcen'in, 2019 Nisan ayında dünyaya gelen Karan isminde bir oğlu bulunmaktadır.
 
Fahriye Evcen, 1.70 metre boyunda ve İkizler burcudur.
>