Türk mülteci kampından futbol yıldızlığına

T%C3%BCrk+m%C3%BClteci+kamp%C4%B1ndan+futbol+y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1%C4%9F%C4%B1na
ABONE OL

Sekiz yaşında bir çocuk olarak Türkiye’de mülteci kampında futbola başlayan Iraklı futbol yıldızı Yousuf Zetuna, FIFA’ya konuştu…

Eğlenmek için futbol oynayanlar ve profesyonel kariyer peşinde koşanlar var. Ancak Yousuf Zetuna gibi hayatın en zor zamanlarını unutmaya yardımcı olmak için oynayan başkaları da var.

Zetuna Irak'ta doğdu, ancak dini çatışmalar nedeniyle çok genç yaşta ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Ailesi bir Türk mülteci kampına geldi. Orada futbolun neşesinin memleketini terk etmek zorunda kalmanın üzüntüsünden daha ağır bastığını keşfetti.

FIFA’ya konuşan Iraklı 21 yaşındaki futbolcu, "Hatırlayabildiğim kadar uzun süredir futbol sevgim vardı. Babam bir oyuncu ve antrenördü. Bu yüzden her zaman onunla çevriliydim. Sekiz yaşında bir çocuk olarak Türkiye'ye geldiğimde, onlar vardı Çok oynadığım mülteciler için küçük bir futbol okulu. Ders dışında her boş dakikamı oynadım" diye hatırladı.

O zamanlar tam olarak farkında olmasa da, şimdi futbolun çocukluğunun o döneminde ne kadar önemli bir rol oynadığını görüyor. "Yaşadıklarım gibi durumlarda futbol çok iyi. Bir sürü problemi ve stresli bir ailesi olan mülteci bir çocuk olarak futbol unutmanıza yardımcı oluyor. Böyle durumlarda, tüm kötü düşünceler tarafından tüketilebilirsiniz" itirafında bulundu.

Kaynak: ABC GÜNDEM

>