Transeksüel futbolcu: Futboluma saygı duyun

Transeks%C3%BCel+futbolcu:+Futboluma+sayg%C4%B1+duyun
ABONE OL

Kanada'nın transseksüel futbol yıldızı Quinn, LGBTQ topluluğunun sporda ve ötesinde görünürlüğünü artırma savaşı hakkında açıklamalar yaptı.

NewsChain’e verdiği röportajda Kanadalı futbol yıldızı Quinn, kadın sporlarında LGBTQ topluluğunu kutlamanın "sadece gökkuşaklarıyla ilgili olmadığını" söyledi. Transseksüel görünürlüğü artırmanın neden bu kadar "önemli" olduğunu açıklıdı.

Kanada Milli Takımının fomasını 57 kez giyen 25 yaşındaki savunma oyuncusu, geçtiğimiz ay bir Instagram gönderisinde transseksüel olduklarını kamuoyuna açıkladı.

Yıllarca sürekli transfobi ile mücadele ettikten sonra, artık sadece sporda değil, bir bütün olarak trans görünürlüğünü temsil etmek, savunmak ve artırmak için spor platformlarını nasıl kullanabileceklerini fark ettiklerini söyledi.

Torontolu yıldız, ortaya çıkmak için "doğru zamanın" olmadığına inanıyor. Ancak o zamandan beri arkasına bakmamayı tercih ediyor.

NewsChain’e, "Hiçbir zaman doğru bir zaman olduğunu hissetmedim, ancak kendime ve kim olduğuma bu kadar güvendiğim noktaya geldim. Bazıları geri adım atıyor, biraz inceleme yapıyor ve bunların hepsini halledebilmek için.

"Karşılaştığım sürekli transfobiyle başa çıkmak, sadece kendi başıma çalışmak, bu dünya baskısını ve benim ve kim olduğum hakkındaki bu fikir dünyasını yaşamak bir yana, hayatımın yıllarını aldı” dedi.

"Daha fazla trans temsiline sahip olmanın ve daha fazla trans görünürlüğüne sahip olmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden kesinlikle bu kadar halka açık olmak istememin ana nedenlerinden biri olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

"Futbolum hakkında konuşurken her gün medyada kimliğime saygı duyulmasını istedim. Platformumu trans meseleleri hakkında konuşmak ve transları savunmak için kullanabilmek istedim dedi.

Kaynak: ABC GÜNDEM

>