Rus ve Belaruslu tenisçilere Wimbledon yasağı

Wimbledon merakla beklenen kararını açıkladı. Buna göre Rus ve Belaruslu tenisçiler turnuvada oynayamayacak.

Rus+ve+Belaruslu+tenis%C3%A7ilere+Wimbledon+yasa%C4%9F%C4%B1
ABONE OL

Tenis dünyasının en önemli turnuvalarından ve 4 Grand Slam’dan birisi olan Wimbledon, Rus ve Belaruslu sporcular ile ilgili kararını açıkladı. Wimbledon Rus ve Belaruslu sporcularının turnuvada oynamasına izin verilmeyeceğini duyurdu.

Tek erkeklerde dünyanın iki numarası Rus Daniil Medvedev ile kadınlarda Belarus'tan dört numaralı isim Aryna Sabalenka söz konusu durumdan etkilenecek en üst sıradaki oyuncular.

Wimbledon yönetiminden yapılan açıklamada, “Turnuvanın yüksek profilli ortamı göz önüne alındığında, sporun Rus rejimini teşvik etmek için kullanılmasına izin vermemenin önemi ve oyuncu ve ailelerinin güvenliği göz önüne alındığında, başka bir temelde ilerlemenin uygun olduğuna inanmıyoruz” denildi.

İngiltere Spor Bakanı Nigel Huddleston, daha önce yaptığı açıklamada, Daniil Medvedev'in, Rusya Devlet Başkanı Putin'i desteklemediğine dair "güvence" vermemesi halinde, Wimbledon'dan men edilebileceğini dile getirmişti.

İngiltere'nin başkenti Londra'da 27 Haziran'da başlayacak Wimbledon Tenis Turnuvası, 10 Temmuz'a kadar devam edecek.

Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP), Kadınlar Tenis Birliği (WTA), ITF ve dört Grand Slam turnuvası ABD Açık, Avustralya Açık, Fransa Açık, Wimbledon yönetimlerinden ay başında yapılan ortak açıklamayla, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik Belarus destekli saldırısı nedeniyle Rus ve Belaruslu tenisçilerin ikinci bir duyuruya kadar ülkelerinin ismi ve bayrağıyla korta çıkamayacağı belirtilmişti.