Mergim Berisha nasıl bir golcü? Harry Kane gerçeği

Fenerbahçe’nin müstakbel yeni santrforu Mergim Berisha hakkında verilen scout raporundaki özellikler dikkat çekti.

Mergim+Berisha+nas%C4%B1l+bir+golc%C3%BC?+Harry+Kane+ger%C3%A7e%C4%9Fi
ABONE OL
Fenerbahçe’nin müstakbel yeni santrforu Mergim Berisha için TN’den futbol analisti Noah Swan, 2020 yılında bir scout raporu hazırlamıştı. O raporda en dikkat çekici olan Szalai ve Kim’in vurduğu uzun topları alacak uzun boylu, takımı ön tarafta tutacak forvet özelliklerine Kosovalı golcünün tam anlamıyla uyuyor olmasaydı.
 
O rapordan dikkat çeken bazı detaylar:
 
188 cm boyunda. Sadece duran toplar için bir tehdit değil, aynı zamanda uzun topları alacak iyi bir hedef. Berisha, defans oyuncularını geri çekecek ve uzun toplar alacak güce sahip.
 
Altach'ta orta saha dörtlüsünün önünde oynadı. Ancak takım topa sahip olmak için ileriye doğru ittiğinde dolaşım özgürlüğüne sahipti. Salzburg'da, hem forvet pozisyonunda hem de gelişmiş orta saha rollerinde oynadı.
 
Doğal yeteneklerinden biri açık alan bulmak. Konumlandırma, bir forvet olarak başarısının önemli bir parçası. Defans oyuncuları arasında boşluklar bulmak için dolaşıyor. Gole giden hücum kıvılcımları yaratmaya yardımcı oluyor. Doğal olarak savunma yarı boşluklarında ve hatlar arasındaki alanda açıklıklar arıyor.
 
Sisteme çok iyi uyuyor. Çünkü doğal olarak alanın birçok alanında çalışmayı tercih ediyor.  Açık alanı kullanması etkileyici olsa da, savunma hareketlerini tanıması da benzer şekilde önemli. Berisha, kısa top sürmeler yaparak, takım arkadaşları için isabetli paslar atmak  için geçiş şeritlerini ortaya çıkarıyor. Kötü bir şutu zorlamak yerine, pas yapmak için doğru anı bekliyor.
 
Geçen sezon Avusturya Ligi'nde hem 10’dan fazla gol atan hem de 5’ten fazla asist yapan tek Salzburg oyuncusu Mergim Berisha'ydı.
 
Maç: 28
Gol: 14
Asist: 8
Şut: 39/75
Gole çevirme %: 22
RCS topla buluşma: 153
Şut pası: 37
 
Geçen sezon Avusturya Ligi ve Avrupa'nın beş büyük liginde bir maçta 4 asist yapan oyuncu Southampton karşısında Harry Kane ile Rapid Wien karşısında Berisha’ydı.
>