Koronavirüs Galatasaray’ı darmadağın etti

Koronavir%C3%BCs+Galatasaray%E2%80%99%C4%B1+darmada%C4%9F%C4%B1n+etti
ABONE OL

Koronavirüsün en fazla vurduğu takım Galatasaray oldu… önce Fatih Terim sonra da Abdürrahim Albayrak ve Yusuf Günay’a COVID-19 virüsü bulaştı. Takımın kondisyoneri Bartali ülkesine gitti. Dönmemedi. Bu yüzden idmanlarda Marcao sakatlandı.

Maçların başladığı son iki haftada ise önce Muslera sakatlandı. Sezonu kapattı. Belki de gelecek sezonun ik yarısında da oynayamayacak.

Rizespor maçında Andone de sakatlandı. Rumen oyuncunun sözleşmesi feshedildi. İngiltere’ye döndü.

Dün akşam oynanan Gaziantepspor maçında Falca sakatlandı. Alt baldırında sorun var. Bugün MR’ı çekilecek. Sezonu kapatma riski var

İki maçta 2 kırmızı kart çıktı. Önce Donk dün akşam da Ahmet Çalık atıldı. 4 futbolcu cezalı duruma düştü.
İki haftada 5 puan kaybedildi. Lider Başakşehir’in 8 puan gerisine düşüldü.

6 saniye kuralını 2 değil 3 katı çiğnedi

Galatasaray’da teknik direktör Fatih Terim, Okan Kocuk’a çalınan 6 saniye kuralına sert tepki gösterdi… ancak Muslera’nın sakatlığında kaleyi devralan Okan’ın endirekt serbest vuruş pozisyonunda 18.48 saniye boyunca topu elinde tuttuğu hesaplandı.

Bu arada 6 saniye kuralını Alper Ulusoy’a uygulatan ise Gaziantepsporlu Furkan Soyalp oldu. Okan topu eline aldığı andan itibaren Furkan hakem Ulusoy’la beraber 1001-1002 diye saymaya başladı. Hakemi bağırarak “hocam 1010 oldu” diye uyarması üzerine Ulusoy’un düdüğü çaldığı bildirildi.

Öte yandan Okan’ın Saracchi’nin yerde yattığı için topu elinden çıkarmadığı konusunda itiraz etti. Ancak Ulusoy’u ikna edemedi.

6 saniye kuralı en son Galatasaray’ın işine yaramıştı

Galatasaray dün akşam Gaziantepspor’la 3-3 berabere kalırken geceye damga vuran karar hakem Alper Ulusoy’un çaldığı 6 saniye kararı oldu.

Terim bu kararın en son ne zaman uygulandığını sormuştu. Galatasaray lehine bu karar

* Türk takımları ilk kez bu kuralla 2001-02 sezonunda Leverkusen-Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi maçında tanıştı. O maçta Rüştü topu elinden 6 saniyede çıkarmadığı için Fenerbahçe aleyhine endirekt serbest vuruş çalındı.

* 2009-10 sezonunda ise Galatasaray’ın Sivasspor’la oynadığı maçta Petkovic aleyhine hakem Bülent Yıldırım 6 saniye kuralı nedeniyle endirekt serbes vuruş çaldı. Galatasaray o maçı 2-0 kazandı.

* En yeni örnek ise 2015 yılında Liverpool kalecisi Mignolet bu kuralı Bordeaux maçında çiğnemişti. Bir kaleci ceza sahası içinde topu elinden bırakmadan önce altı saniyeden fazla eliyle topu kontrol ederse, rakip takıma lehine endirekt serbest vuruş verilir. Kural, ilk olarak 1997'de kabul edildi. 1998'de altı saniye olarak onaylandı.

* 2012 Olimpiyatlarının yarı final maçında Kanadalı kaleci Erin McLeod altı saniye kuralını çiğnedi. Kanada o anda 3-2 önde gidiyordu. Daha sonra endirekt serbest vuruş kullanıldı. Maç uzatmalara gitti. ABD finale kaldı.

* Premier Lig'de daha önceki pozisyon Bolton’ın kalecisi Jussi Jaaskelainen’in başına geldi, Şubat 2002'de Newcastle maçında 6 saniye yüzünden cezalandırıldı. Alan Shearer endirekt serbest vuruşu kaçırdı.

İngiliz hakemden 6 saniye kuralıyla ilgili uyarı

Galatasaray dün akşam Gaziantepspor’la 3-3 berabere kalarak şampiyonluk yarışında ciddi bir darbe aldı. Maça damga vuran ise 6 saniye kuralı oldu.

İngiliz hakem Jim Allen, 6 saniye kuralını şu şekilde yorumladı!

Altı saniyelik kural yaklaşık 20 yıl önce Oyun Kuralarına girdik. Altı saniyelik süre, kaleci topa sahip oluncaya ve kullanabilecek hale gelen kadar başlamaz. Kaleci yerde iken değil; bir düşüşten sonra toparlanırken değil; yükselirken değil. Sadece kaleci açıkça uyanık ve topu oyuna sokmaya hazır olduktan sonra başlar.
Bu zamanın ötesinde her şey, bir futbol oyununda zamanın geçişinin tek hakimi olan hakemin bireysel takdirine bağlıdır.

Topun kalecinin serbest bırakılmasıyla ilgili bu ve benzeri soruların cevaplarında vurguladığımız bir nokta; topu tekrar oyuna sokmak için dürüst bir çaba gördüğünüz sürece çoğu zaman ceza verilmez.

>