Kieron Dyer,: “Emre’yi ırkçılıktan akladığım için pişmanım…”

Kieron+Dyer,:+“Emre%E2%80%99yi+%C4%B1rk%C3%A7%C4%B1l%C4%B1ktan+aklad%C4%B1%C4%9F%C4%B1m+i%C3%A7in+pi%C5%9Fman%C4%B1m…”
ABONE OL

Emre Belözoğlu'nun bir dönem Newcastle United'da takım arkadaşı olan Kieron Dyer, çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe’nin müstakbel sportif direktörü Emre Belözoğlu’nun zor durumda bırakacak bir açıklama geldi… Fenerbahçeli futbolcunun Newcastle’dan takım arkadaşı Kieron Dyer, Emre'yi ırkçılık iddialarından korumak için Newcastle tarafından “kullanıldığını” açıkladı. Emre’nin, 30 Aralık 2006'da oynanan Premier Lig maçı sırasında o dönemde Everton’da oynayan Yobo'ya “pis zenci” dediği iddia edildi. Yobo, Emre'nin söylediklerini duymadı. Ancak Howard ve Lescott, Emre’yi ırkçılık suçladı.

Dyer, Emre Belözoğlu konusunda itirafta bulundu

Emre Belözoğlu, bu davadan Mart 2007'de aklandı. O davada Dyer, Emre’nin savunmasının önemli bir parçasıydı. Ancak 13 yıl sonra Newcastle kulübü tarafından Emre’nin aklanması için nasıl kullanıldığını itiraf etti. İşte Dyer’ın açıklamaları…

“Newcastle'dayken, Everton’la oynamıştık. Joleon bana Emr’e’yi göstererek Yobo’ya ırkçılık yaptı’ dedi. Tünelde Emre’ye ulaşmaya çalışıyordu. Joleon'u hiç bu kadar deli görmemiştim. Hakeme söylediler. Büyük bir soruşturma yapıldı. Sahada olduğum ve muhtemelen siyah olduğum için Newcastle, Emre'ye tanık olarak beni kullandı. Gittim ve gerçeği söyledim. Irkçı hiçbir şey duymadığımı söyledim. Hikayeyi kendi tarafıma anlattım. ‘Bunun hakkında ne kadar çok düşünürsem, sadece Joleon’un tepkisinde bile şimdi ne yaptığımı sorguluyorum. Bu duruşmaya gittiğim için gerçekten üzgünüm. Emre benim takımımda olmasına rağmen hiç bir şey duymamış olmama rağmen onu savundum. Onu akladım. Emre takım arkadaşımdı. Bir dosttu. Hiçbir şey duymadığım halde onun için yemin ettim. Hiçbir şey duymadığım halde. Ama ne bildiğimi bilmek ve sadece Joleon’un o tepkisini görmek… ne bileyim eğer bugün olduğum insan olsaydım, kulüp benden tanık olmamı istediğinde, hayır derdim…”

Emre için farklı suçlamalar da vardı

Emre, Yobo olayının yanı sıra Ekim 2006'da Bolton’ın forveti El-Hadji Diouf’a, Mart 2007'de Watford’un defans oyuncusu Alhassan Bangura’ya ve  Nisan 2012'de de  Trabzonsporlu Didier Zokora'ya karşı ırkçılık yapmakla suçlandı.

>