Karius'a ödeme yapılmayacak

Karius%E2%80%99a+%C3%B6deme+yap%C4%B1lmayacak
ABONE OL

Beşiktaş, Loris Karius yüzünden FIFA'dan gelecen cezaya karşı harekete geçti.

Beşiktaş yönetimi FIFA’dan gelen Loris Karius davası ile ilgili olarak UEFA’nın verdiği Avrupa Kupası gelirlerinin yüzde 15’ine el konulması kararı üzerine harekete geçti. İsviçre’den bir hukuk bürosuyla ve konunun uzmanı bir Türk avukatla temas kuruldu. Çünkü Beşiktaş FIFA’da Karius dışında Victor Ruiz davasını kaybeti. Aynı şekilde Rebocho, Enzo Roco ve Abou Diaby’nin davaları da görülüyor.
 
İsviçreli hukuk bürosu hazırladığı ön raporda Beşiktaş’ı, “FIFA Tahkim Kurulu’nda devam eden dava ile ilgili olarak Beşiktaş, Karius’a 1 milyon 234 bin euro ödeme yaparsa UEFA’nın verdiği yüzde 15’lik cezayı kaldırır. Ancak bu Karius’un haklılığının kabul edilmesi anlamına gelir. Bu da Tahkim Kurulu’nun Beşiktaş lehine karar almasını engeller. Aynı şekilde Tahkim Kurulu’nda devam eden Ruiz davasıyla ilgili Beşiktaş’ı zor durumda bırakır. FIFA’da görülen Rebocho, Roco ve Diaby davalarında da Beşiktaş’ı haksız duruma düşürür” şeklinde uyardı.
 
Beşiktaş’ın davasını inceleyen Türk avukat ise “Karius’a 1 milyon 234 bin euro ödenirse, Ruiz, Rebocho, Roco ve Diay davalarını da kaybetmeye göz önüne alır. Bu da  tahmini 3.5-4 milyon euro’luk ekstra bir maliyet anlamına gelir” dedi.
 
Beşiktaş yönetimi FIFA ve CAS süreci bitene kadar Karius dahil, Ruic, Rebocho, Roco ve Diaby’nin ödemelerini yapmayacak. FIFA’nın verdiği, “pandemi dönemi borçlar için yardım…” sözünü FIFA sürecinde gündeme getirecek. Kendilerine güvenildiği için ödemelerin yapılmadığını iletecek. Futbolcuların hakketmedikleri rakamları tahsil etmeye çalıştıkları üzerinde durulacak. Sadece pandemi öncesi ödemeleri tamamlayarak süreci tamamlamak için CAS’a kadar gidecek. Tahminin 2-3 yıllık bir süreç olacak.
>