Kadın futbol maçında erkek oyuncu iddiası! Meğer iki futbolcu...

Kadınlar 3. Ligi’nde erkek (mavi) kimliği almak için başvuran 2 futbolcunun pembe kimlikle sahaya çıkmasının şoku yaşanıyor. Play-off son 16 turunda Rusumat 04 Gençlik’in 2-0 kazandığı maçta Adana 01 rakibin iki erkek oyuncu oynattığı gerekçesiyle Amatör Futbol Disiplin Kurulu’na başvurdu. İtirazı haklı bulan kurul, ardından S.A. ve D.Ö isimli iki futbolcu için tedbir kararı alırken, dosyayı TFF’ye havale etti. Konuyu TFF yönetimi karara bağlayacak.

Kad%C4%B1n+futbol+ma%C3%A7%C4%B1nda+erkek+oyuncu+iddias%C4%B1%21;+Me%C4%9Fer+iki+futbolcu...
ABONE OL

Türkiye’de kadın futbolunda dünya tarihine geçecek bir olay yaşandı. Kadınlar 3. Ligi Play Off son 16 turunda Adana-01 ile Rüsumat-04 Gençlik arasında oynanan müsabakayı Ordu ekibi Rüsumat-04 Gençlik 2-0 kazanırken, Adana temsilcisi rakibinin 2 erkek oyuncu oynattığını iddiasıyla Amatör Futbol Disiplin Kurulu’na başvuruda bulundu.

İddiaya göre, maçta forma giyen 4 ve 8 numaralı Rusumat-4 Gençlik takımında D.Ö. ile S.A. erkekti ve mavi kimlik almak için mahkemeye başvurmuşlardı.

Ancak henüz mavi kimliklerini alamayan D.Ö. ile S.A., pembe kimlik taşıyorlardı ve kadın statüsündeydi.

ADANA 01 TARAFINDAN YAPILAN İTİRAZ HAKLI BULUNDU

Amatör Futbol Disiplin Kurulu, Adana-01 takımının itirazını haklı bulurken kararında, “Adana 01 Kadın Futbol Spor Kulübü itirazı hakkında, 29 Mayıs 2022 tarihinde oynanan Kadınlar 3. Ligi (Play Off) Adana 01 Kadın Futbol Spor Kulübü - Rusumat-4 Gençlik ve Spor Kulübü müsabakasında, Rusumat-4 Gençlik futbolcuları D.Ö. ve S.A.’nın 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde idari tedbirli sayılmasına, soruşturma dosyasının gereğin takdir ve ifası için ilgili kurula sevki amacıyla TFF Genel Sekreterliği’ne gönderilmesine” ifadelerini verdi. İtiraz, TFF yönetimince görüşülerek karara bağlanacak.

KADIN KİMLİĞİNİ TAŞIYAN BİRİNE ‘ERKEK’ DİYEBİLİR MİSİNİZ?

Rusumat-4 Gençlik, iki oyuncunun mavi kimlik almak için mahkemeye başvurduğunu doğrularken, “Ancak şu an pembe kimlik taşıyorlar ve kadınlar. Yanlış bir durum yok. Kadın kimliğini taşıyan birine erkek diyebilir misiniz?” savunması yaptı.

Adana-01 ise “Söz konusu 2 oyuncu da erkek olmak için, mavi kimlik taşımak için mahkemeye başvurmuş. Görünüşlerinde de erkek oldukları belli. Maç esnasında, sonrasında herkes bu iki sporcunun erkek olduğunu gördü, hakem dahil herkes şaşkındı. Kadın futbolcularımız, sakallı ablalarıyla maç yaptı.” bilgilerini paylaştı.

TARTIŞMALI İKİ FUTBOLCU BU SEZON TOPLAMDA 5 KEZ FİLELERİ SARSTI

Rusumat-4 Gençlik, Kadınlar 3. Lig M Grubu’nda bu sezon oynadığı 10 maçın tamamını kazanırken rakip fileleri 40 kez havalandırdı sadece 1 gole izin verdi. Ordu ekibi bu performansıyla play-off’ta mücadele etmeye hak kazanırken 1. turda Muş Alpaslan Spor’u 10-0’la geçti.

Bu karşılaşmada Rusumat-4 Gençlik’in ilk 2 golünü şu an haklarında tedbir kararı bulunan S.A. ile D.Ö. ağlara gönderdi. Malatya’da Adana-01 ile oynanan ve Rusumat-4 Gençlik’in 2-0 kazandığı karşılaşmada da söz konusu isimler 11’de başladılar. S.A’nın bu sezon 3, D.Ö’nün ise toplamda 2 golü bulunuyor. Rusumat-4 statü gereği 2. Lig’e çıktı.

KAPSAMLI TESTLERDEN GEÇİYORLAR

Mavi kimlik için mahkemeye başvuranlar hormonal ve psikolojik testlerden geçiriliyor. Mahkemenin talebi ile uzmanlar, başvuranları jinekolojik, ürolojik ve psikolojik testlere tabi tutuyor. Testosteron hormonları, davranışsal hareketleri takip ettikten sonra hazırladıkları raporu mahkemeye sunuyor. Mahkeme onay verdikten sonra mavi kimlik için İçişleri Bakanlığı’na başvuruluyor.

ÜNLÜ ATLET SEMENYA İÇİN TARTIŞMA YAŞANMIŞTI

2012 Londra ve 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları’nda kadınlar 800 metrede altın madalyanın sahibi olan Güney Afrikalı atlet Mokgadi Caster Semenya için de “Kadın mı, erkek mi?” tartışmaları dünya gündemini uzun süre meşgul etmişti.

Atletizmde kadın rakipleri arasında güçlü fiziğiyle hemen fark edilen Semenya’ya cinsiyet testi uygulayan Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) daha sonra ise Güney Afrikalı dünyaca ünlü atlet ile aynı durumu yaşayan sporcuların kadın sınıflandırmasında rekabet edebilmek için testosteron düzeylerini düşürmek amacıyla ilaç almalarını gerektiren yeni kurallar açıkladı.