Halil Umut Meler’den penaltı açıklaması

Halil+Umut+Meler%E2%80%99den+penalt%C4%B1+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1
ABONE OL

Fenerbahçe, Alanyaspor deplasmanından beraberlikle döndü ve şampiyonluk umutlarını mucizelere bıraktı. Maçın en çok tartışılan pozisyonlarından biri Enner Valencia'nın düşürülmesiyle verilen ve ardından iptal edilen penaltı ydı.

Alanyaspor karşısında Fenerbahçe’nin Enner Valencia’nın düşürülmesiyle kazandığı penaltı iptal edildi… bazı eski hakemler IFAB kural kitabının 2019-20 sezonundaki kitapçığında yer alan; “topla oynama teşebbüsü ile topa doğru hareket eden ofsayt pozisyonundaki oyuncuya topla oynamadan veya teşebbüs etmeden veya rakibi ile top için mücadele etmeden önce faul yapılırsa, ofsayt ihlali gerçekleşmeden önce olduğu için faul ile cezalandırılır” maddesinden yola çıkarak kural ihlali olduğunu iddia etti. 
 
Ancak IFAB’ın 2020-21 yılı kitapçığında; “ofsayt pozisyonundaki hareketli veya duran bir oyuncunun rakibinin yolunda bulunması ve onun topa doğru hareketini engellemesi, eğer rakibinin oynama imkanını veya top için mücadelesini etkilerse bu bir ofsayt ihlalidir, eğer bu oyuncu rakibinin yoluna doğru hareket eder ve onun ilerlemesini engellerse (örneğin rakibini bloklarsa), bu ihlal Kural 12'ye göre cezalandırılacaktır” deniyor.
 
Zaten maçın VAR hakemi Halil Umut Meler’in pozisyonla ilgili hakem raporuna koyduğu açıklamada, “ofsayt pozisyonundaki lacivert formalı hareketli oyuncu, beyazlı oyuncunun hem yolunda bulunuyor. Hem de hareket etmesini engelliyordu” ifadelerini kullandı.
>