Galatasaray'da başkan adaylarının en gözdeleri

Galatasaray%E2%80%99da+ba%C5%9Fkan+adaylar%C4%B1n%C4%B1n+en+g%C3%B6zdeleri
ABONE OL

Galatasaray’da bir kez daha gündem seçim… kimse seçim tarihi kesinleşmeden aday çıkmasını beklemiyor. Ama aynı çevreler Liselilerin başkan adayı aradığını biliyor.

Uzun süredir aday arayan ve bu seçimi “prestij” meselesi olarak gören İnan Kıraç  tüm camianın kabul edeceği bir aday arıyor.

Gündemde şimdilik 4 aday öne çıktı. Birincisi Ebru Köksal. Türkiye’de futbolu en iyi bilen kadın olarak tanınıyor. UEFA ile çok yakın ilişkileri var. İtalya, İngiltere gibi üst düzey futbol ülkelerinde büyük saygınlığı bulunuyor. En önemlisi Türkiye’nin karanlık futbol ortamına güzellik katabilir.

Bir diğer aday Hamdi Yasaman. Duygun Yarsuvat döneminde asbaşkandı. Hukukçu. Galatasaray’ın şu anda bir futbol aklından çok TFF, UEFA ve FIFA ile pek çok değişik mahkemede devam eden 300’den fazla davasında büyük faydası dokunabilir. Bu çevrelere göre Fatih Terim zaten G.Saray’da futbol aklı. Ona akıl verecek, önüne geçebilecek, rol çalacak bir başkana ihtiyaç yok. Bir hukukçu daha önemli.

Üçüncüsü her seçimde adı gündeme gelen Haluk Ulusuy… G.Saray için vaktini de parasını da harcamaya hazır. Ama bir kez bile kendisine yol verilmedi. Belki de şimdi zamanı gelmiştir. “Yönetim kurulu için çalışma yapsın. Eğer kuracağı yönetim kurulunun G.Saray’ı taşıyacağına inanırsak destek olalım” sözleri yükseliyor.

… ve Ali Sabancı. “Camianın yeni ve genç beyinlere ihtiyacı var… Ali Koç, F.Bahçe’ye başkan oldu. Karşısına Ali Sabancı’yı çıkarırsak Türk futbolu mükemmel rekabet yılları yaşar. Türkiye’nin iki köklü ailesinin bireylerinin F.Bahçe ile G.Saray’ın başında olduğunu hayal edin. Bu aynı zamanda Ali Koç’un F.Bahçe’ye vadettiği paranın belki de Sabancı tarafından G.Saray içinde bir şekilde vaadedilmesi anlamına gelebilir. Bir Sabancı, bir Koç’tan geriye düşmek istemeyecektir. Ali Sabancı üzerinde de durmalıyız” diyenlerin sayısıda hiçte az değil. 

Mustafa Cengiz değil yönetimdeki isimler erken seçim istedi

Mustafa Cengiz, 2021 yılının Mayıs ayında olağan seçim yapılacak olmasına rağmen erken seçim istediğini açıkladı. Cengiz’in aslında seçime karşı olduğu ancak yönetim kurulunda yer alan isimlerin işlerin sıkıntıya girdiğini söyleyerek Başkan Cengiz’e erken seçim çağrısı yapmayı tavsiye ettikleri bildirildi.

7 Eylül’de kulübe gelen ihtarnamede, yönetimin yetkilerini aşarak borçlandığı, yetki ihlal edecek ölçüde hisse rehin edildiği uyarısı yapıldı. Sadece Cengiz değil yönetim kurulunda bulunan yöneticilerin kişisel mal varlıklarıyla beraber cezai sorumluluklarının olduğu bilgisinin paylaşılmasının paniğe neden olduğu öğrenildi.

>