Formula 1 Azerbaycan Grand Prix'sini kazanan Max Verstappen

Max Verstappen, sezonun 8. yarışı Formula 1 Azerbaycan Grand Prix'sinde damalı bayrağı gören ilk isim oldu. Red Bull pilotunu takım arkadaşı Sergio Perez ve Mercedes'ten George Russell takip etti. Ferrari pilotları Charles Leclerc ve Carlos Sainz, motor sorunu nedeniyle yarışı tamamlayamadı.

Formula+1+Azerbaycan+Grand+Prix%E2%80%99sini+kazanan+Max+Verstappen
ABONE OL
1 / 9

Formula 1'de sezonunun 8.yarışı Azerbaycan Grand Prix'si ile devam etti.

2 / 9

Formula 1 Azerbaycan Grand Prix'sini Red Bull pilotu Max Verstappen kazandı. Bu sonuçla Verstappen bu sezonki 5., kariyerindeki ise 25. Formula 1 zaferini kazandı. Ayrıca Verstappen Bakü'de ise ilk galibiyetine ulaştı.

3 / 9

RUSSELL 3. KEZ PODYUMDA

Azerbaycan GP'de ikinci sırayı Verstappen'in takım arkadaşı Sergio Perez aldı. Yarışta en hızlı turu da atan Sergio Perez, Red Bull'a bu yılki üçüncü dublesini getirdi ve puanını 129 yaparak şampiyona ikinciliğine yükseldi. Mercedes pilotu George Russell ise 3. oldu ve bu sezon 3. kez podyuma çıkma hakkı kazandı.

4 / 9

FERRARİ, BAKÜ SOKAKLARINDA YOLDA KALDI

Bakü'de en büyük hayal kırıklığını ise Ferrari takımı yaşadı. İtalyan takımda ilk olarak yarışın dokuzuncu turunda Carlos Sainz güç kaybeden aracını kenara çekti ve dördüncü götürdüğü yarışa veda etmiş oldu.

5 / 9

Daha sonra ise Leclerc, Sainz'ın yolda kalmasından sadece 15 tur sonra dumanlar çıkaran motoruyla yavaşladı ve pite gelerek yarışı bıraktı.

6 / 9

Geçen yıl dramatik bir şekilde Azerbaycan GP zaferini kaçıran Lewis Hamilton ise yedinci sıradan başladığı yarışta, pit stoplarla trafiğin içerisine düşse de, rakiplerini birer birer geçti ve damalı bayrağı dördüncü sırada görerek Avustralya'dan bu yana en iyi sonucunu elde etti.

7 / 9

Azerbaycan GP sonrası oluşan puan durumu ise şöyle;

8 / 9

PİLOTLAR (İLK BEŞ) 1- Verstappen 150 puan, 2- Perez 125 puan, 3- Leclerc 116 puan, 4- Russell 99 puan, 5- Sainz 83 puan

9 / 9

TAKIMLAR (İLK BEŞ) 1- Red Bull Racing 279 puan, 2- Ferrari 199 puan, 3- Mercedes 161 puan, 4- McLaren 65 puan, 5- Alpine 47 puan