Fenerbahçe'ye mecbur kaldılar

Fenerbah%C3%A7e%E2%80%99ye+mecbur+kald%C4%B1lar
ABONE OL

Fenerbahçe, Mbwana Samatta'yı bonservisiyle kadrosuna kattı. Bu transfer sürecinde yaşananlar ise bir hayli zorluydu.

Fenerbahçe sadece 6 ay önce 8.5 milyon Sterlin’e Aston Villa’ya giden Samatta’yı 6 milyon Euro artı 750 bin Euro’luk bonuslar karşılığında transfer etmeyi başardı... büyük bir transfer başarısı gösterdi. Emre Belözoğlu'ndan Erol Bulut’a, Başkan Ali Koç’tan teknik heyetin tamamına kadar herkesin onayladığı isim olan Samatta operasyonunu bu şekilde bitiren ise Selahattin Baki oldu. 
 
Aston Villa ile ilk etapta kiralama artı satın alma opsiyonu üzerinden görüşmeler yapıldı… ancak oyuncunun daha önce tatil ve maçlar için geldiği İstanbul’da yaşamak istemesi, teknik ekiple yaptığı konuşmalarda her an gidecekmiş gibi olmak yerine ait olacağı yerde oynamayı tercih edeceğini söylemesi işi kesin satın almaya döktü. 
 
Aston Villa ilk etapta 2.5 milyon euro kiralama 6 milyon euro kesin satın alma opsiyonu istiyordu. Ancak Fenerbahçe kesin satın alma opsiyonuna karşı çıktı. Ya 6 milyon euro’luk satın alma bedeli ya da 2.5 milyon euro’luk kesin opsiyonsuz kiralama teklifi yaptı. West Brom ya da Club Brugge’a haber gönderen Aston Villa beklediği cevapları alamayınca Fenerbahçe’nin teklifini kabul etmek zorunda kaldı. 
 
Yetiştirme bedeline bile Aston Villa ortak edildi
 
Fenerbahçe, Samatta transferinde başarılı bir iş daha yaptı… Tanzanyalı futbolcunun yetiştirme bedeli olan yaklaşık 500 bin Euro’luk bedelin ödenmesine Aston Villa’yı da ortak etti. Normal şartlarda böyle transferlerde oyuncunun haklarının yeni sahibi tüm yetiştirme bedelini öderken, Samatta’da Fenerbahçe bunu Aston Villa’yı ortak etti.  
 
 
>