Fenerbahçe’ye getiren sözler! “Benim oğlum değilsin…”

Fenerbah%C3%A7e%E2%80%99ye+getiren+s%C3%B6zler%21;+“Benim+o%C4%9Flum+de%C4%9Filsin…”
ABONE OL

Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye transferini “para” üzerinden okuyanlarla Bild gibi “siyaset” üzerinden okuyanlar gurbetçi oyuncuyu hiç anlayamadı.

Çünkü Mesut Özil’in yıllık kazancı Forbes dergisine göre yaklaşık 35 milyon dolar. 23 milyon dolar’ı Arsenal’dan 12 milyon dolar’ı sponsorlardan. Geçen yıl 50 milyon dolar’dan 35 milyon dolar’a düşüşün nedeni ise Adidas ve diğer iki sponsoru ile biten sözleşmesi.

2006’dan bu yana Schalke, Werder Bremen, Real Madrid ve Arsenal’da forma giyen Mesut’un Arsenal’dan 150 milyon dolar. Real Madrid’den yaklaşık 75 milyon dolar. Daha öncesinde ise 5 milyon dolar civarında olmak üzere 230 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Ancak 2010’da Real Madrid’e transfer olduğu günden 2020’ye kadar Mesut’un sponsorlardan ise 300 ila 350 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.  10 yıllık süreçte Mesut’un futboldan kazancının 500 milyon dolar’ın üzerinde olduğu Forbes’un raporlarına birkaç kez girdi.

Dünyadaki pek az oyuncunun sahip olacağı bir servete sahip olan Mesut Özil’in Fenerbahçe’yi seçmesinin birinci nedeni çocukluğunun takımı olması, diğer ise annesine verdiği söz.

Aslında Mesut’un annesi Gülizar Özil için oğlunun hangi takımda oynadığı önemli değil. Türkiye’de olması, oğlunun yanında bulunması. Geliniyle beraber aynı ev kalması. Torunlarına kendisinin yetiştirmesi. Çocuklarının Almanya’a yetiştiği gibi ezan sesi duymadan yetişmemesi. Mesut 30 yaşından sonra Türkiye’ye geleceği sözünü vermiş, annesine son sözleşmesini Türkiye’de oynayacağı bir takımla yapacağı sözü vermişti.

Çünkü Mesut’un annesi Özil ailesini bir araya tutmak için günde iki temizlik işine gidiyordu. Yokluğun ne demek olduğunu çok iyi biliyordu. Hatta oğlunun odasının duvarına, “Mesut, unutma hayatta hepimiz gibi bu dünyada misafirsiniz. Allah size bir yetenek verdi ama bunu sadece kendinize bakmanız için vermedi. Servetini muhtaç insanlarla paylaşmazsan, benim oğlum değilsin” diye yazmıştı.

>