Erol Bulut, Fenerbahçe'nin sırrını açıkladı

Erol+Bulut,+Fenerbah%C3%A7e%E2%80%99nin+s%C4%B1rr%C4%B1n%C4%B1+a%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1
ABONE OL

Fenerbahçe teknik direktörü Erol Bulut, takımın sürekli artan performansının sırlarını açıkladı.

Erol Bulut futbolcularından üç noktaya kesinlikle dikkat etmelerini istiyor. Beslenme, rejenerasyon ve yükleme. Özellikle beslenme uzmanlarının verdiği programların dışına çıkılmasını kesinlikle yasaklayan Bulut sık sık, “doğru beslenme sakatlıklara engel olur. Konsantrasyonu artırır. İdman sonrası daha az yorgunluk hissedersiniz” uyarıları yapıyor. Beslenme uzmanları tarafından hazırlanan özel programlar sayesinde Fenerbahçeli oyuncular doğru beslenerek; enerji dengesini sağlamaya başladı. Vücut ağırlığı yönetimi sorunu halledildi. Ozan Tufan’ın yükselişin artında yatan sırlardan birisi de bu. Hiçbir futbolcunun vücut  fonksiyonları sıkıntı yaratmıyor.

DAYANLIKLILIĞIN SIRRI: EKMEK, PİLAV VE MAKARNA

Bilinenin alışkın olunanın aksine Fenerbahçeli oyuncular; pilav, makarna ve ekmek de yiyor. Hem de bol bol. Çünkü besin uzmanları oyunculara karbonhidrat içeren bu besinlerin kas ve karaciğerde glikojen olarak depolandığını anlattı. Glikojenin de kas aktivitesi için ‘hızlı enerji kaynağı’ olduğundan bahsetti.

Maç ve zorlu idmanlar süresince kaslarda depolanan glikojenin nasıl  kullanıldığı gösterildi. Yüksek karbonhidratlı besinler sayesinde oyuncular glikojen depolarını 1,5-2 kat artırdı. Glikojen depolarının fazla olması sayesinde dayanıklılıkları da arttı. Bu sayede kronik yorgunluğa veya sürantrene olmaları engellenecek. Özellikle 42 maçın oynanacağı bu sezonda kronik yorgunluk en büyük sıkıntı olacak.

EROL BULUT’U RAHATSIZ EDEN BAZI İSTATİSTİKLER

Fenerbahçe’de Erol Bulut ve teknik heyet takım oyununu oturtmaya çalışıyor… ilk 4 haftada ortaya çıkan takımın gol bulmasının çoğunlukla duran toplara bağlı olduğunu ortaya koydu. Özellikle bazı negatif istatistiklerde zirvede olunması rahatsız etti.

84 - toplamda en fazla başarısız orta yapan 2’nci takım

72 - toplamda en fazla başarısız topa dokunan takım

17 - toplamda en fazla başarısız korner atan takım

11 - ara pastan henüz kilit pas veremeyen takımlar arasında

>