Eran Zahavi'nin eliyle gözlerini kapatmasının nedeni

Eran+Zahavi%E2%80%99nin+eliyle+g%C3%B6zlerini+kapatmas%C4%B1n%C4%B1n+nedeni
ABONE OL

Fenerbahçe’nin müstakbel santrforu Eran Zahavi çok iyi bir Yahudi. Sahaya çıktığında, eliyle gözlerini kapatıyor. Büyük bir özveriyle 'Shema Yisrael' (Ey İsrail) diye saha ortasında bağırıyor. İsrailli oyuncu bunu her gol attığında tekrarlıyor.

Eran Zahavi henüz İsrail Ligi’nde oynarken bu hareket çok dikkat çekmişti. O dönemde bu hareket için açıklama İsrail Savunma Kuvvetleri’nde görevli Albay Ofer Winter’den geldi. Savaşa girmek üzereyken, aynı ayeti askerlerine okuduğunu açıkladı. 
 
Bu ayetin ''İsrail kuvvetlerinin Tanrı’sını kötüye kullanan, küfür eden ve lanetleyen düşmanla savaşmalarını emreder'' dediğini hatırlattı. 
 
Zahavi’nin bu hareketinin hemen sonrasında İsrail Milli Takımı’nda oynayan Müslüman oyuncu Biram Kayal saha içinde dua etmeye başladı. İkisinin aynı karede yer aldığı fotoğraftan sonra İsrail Demokrasi Enstitüsü'nün Guttman Araştırma Merkezi ve Avi Chai Vakfı bir araştırma yaptı. İsrail’de yaşayan Yahudi’lerin yüzde 70’inin dini inançlarının güçlü olduğunu bunun yanı sıra Müslümanların ise yüzde 98’inin ciddi daha inançlı olduğu bilgisine ulaştı. 
>