Beşiktaş’ta transfer planlaması

Be%C5%9Fikta%C5%9F%E2%80%99ta+transfer+planlamas%C4%B1
ABONE OL

Beşiktaş'ta transfer sürecinin rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray'dan çok farklı işlediği ortaya çıktı.

Beşiktaş’ta transfer süreci Fenerbahçe ve Galatasaray’dan farklı işliyor… sarı-lacivertlilerde tek sorumlu Emre Belözoğlu, Galatasaray’da ise Fatih Terim scout şefi Emre Utkucan’a çok güveniyor. Beşiktaş’ta ise sistem daha farklı işliyor. 
 
* Öncelikle başkan ve transfer komitesindeki isimler teknik direktöre takviye istediği bölgeleri soruyor. Aradığı oyuncunun özelliklerinden bahsedilmesi bekleniyor. Avrupa ile Türkiye'de bu özelliklere yakın üçer oyuncu ismi talep ediliyor.
 
* İkinci aşamada bu bilgiler alındıktan sonra scout ve veri analiz departmanları çalışmalara başlıyor. Hem hocanın verdiği isimler araştırılıyor. Hem de bu oyuncularla benzer özellikler gösteren isimler üzerinde duruluyor. Scoutlar belirlenen oyuncunun kız arkadaşının saç rengine kadar öğreniyor. Veri analiz ekibi ise oyuncunun taç atarken kaç adım geri gittiğini bile hesaplıyor. 
 
* Üçüncü aşamada hocanın istediği ve scout ile analiz ekibinin değerlendirdiği oyuncuların menajeriyle, sorumlu yöneticiler ön görüşmelere başlıyor. Talepler, verilebilecekler hepsi tek tek konuşuluyor. Tek tek raporlanıyor. 
 
* Dördüncü aşamada hocaya scout, veri analiz ve yönetimin görüştüğü isimlerle ilgili bilgilerin olduğu bir dosya sunuluyor. İçinde somut bilgiler yer alıyor. Söz gelim scout ekibi, “sabah kahvaltıda yumurta yemiyor”a kadar biliyor. Veri analiz ekibi “kafaya çıktığı zaman yerden ortalama kaç cm yükseldiğinin” hesabından haberdar oluyor. Yönetim ise eşin istediği şoföre ödenecek rakama kadar aldığı detayları hocanın önüne koyuyor. 
 
* Beşinci aşama ise tamamen hocaya bırakılıyor. Öncelik gösterdiği isimlele görüşmeler yeniden başlıyor. Zaten ön temas kurulan menajerlerine oyuncu için ısrarcı olunduğu anlatılıyor. Hocaya transfer süreci hakkında saniye saniye bilgi veriliyor. Aksi durumlarda alternatiflerden hangisi ile görüşme yapılması gerektiği hakkında tartışmalar yapılıyor. 
 
Son aşamada ise oyuncu transfer ediliyor. Hocaya veriliyor. 
 
BEŞİKTAŞ TRANSFERDE ÜÇÜNCÜ AŞAMAYA GEÇTİ
 
Beşiktaş’ta 2021-22 sezonun transferiyle ilgili yapılan çalışmalarda üçüncü aşamaya geçildi. Bu aşamada hocanın istediği ve scout ile analiz ekibinin değerlendirdiği oyuncuların menajeriyle, sorumlu yöneticiler ön görüşmelere başladı. Talepler alındı. Futbolculara ödenebilecek rakamlar ve kulübün sağlayabileceği olanaklar tek tek konuşulmaya başlandı. Hem karşı tarafın talepleri hem de Beşiktaş’ın sağlayabileceği olanaklar masaya yatırılmaya başlandı. Şimdiye kadar 21 oyuncu ve menajeri ile görüşme yapıldı. Karşılıklı istekler hakkında bilgi alışverişi yapıldı. Dosyalandı. Kulübün transfer sistemiyle ilgili bölümüne profesyoneller tarafından eklendi. Beşiktaşlı yöneticilerin hedefi milli ara bitene kadar en az 10-11 oyuncu ve menajeriyle daha görüşmek. Nisan ayının 15’ine kadar ise belirlenen 55 oyuncu ile ilgili görüşmeleri tamamlamak.
>