Yeni bir S-400 anlaşması yolda

Rosoboronexport’un genel direktörü Aleksandr Miheyev, Rusya ve Türkiye’nin yeni bir S-400 hava savunma sistemi anlaşması imzalayacağını açıkladı.

Yeni+bir+S-400+anla%C5%9Fmas%C4%B1+yolda
ABONE OL
RUS askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’un genel direktörü Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye yeni bir parti S-400 sevkiyatını içeren anlaşmanın yakında imzalanacağını söyledi. Miheyev, “S-400 hava savunma sistemine gelince, görüşmeler devam ediyor. Görüşmelerin son aşamasında olduğumuzu söyleyebilirim. Yakında partnerlerimiz ile bunu resmileştirip anlaşmayı imzalayacağız” dedi. Rus haber ajansları açıklamaları ‘son dakika’ ibaresiyle duyurdu.
 
TÜRK tarafından ise henüz bir açıklama yapılmadı. Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı ilk S-400’ler Ankara ile hem Washington’ın hem de NATO müttefiklerinin arasını açmıştı. ABD, Türkiye’yi F-35 projesinden çıkarmıştı. Ayrıca Moskova’dan daha fazla silah ve mühimmat satın alınması durumunda yeni yaptırımların geleceğinin de sinyalini vermişti. Bu adımın ABD’nin Türkiye’ye yönelik yeni yaptırım kararları almasına neden olabileceği ifade ediliyor. 
>