'Türkiye ile ilgili söylemler daha güven verici'

%E2%80%99T%C3%BCrkiye+ile+ilgili+s%C3%B6ylemler+daha+g%C3%BCven+verici%E2%80%99
ABONE OL

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

Ankara, Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ve diğer konulardaki politikaları nedeniyle Paris ile defalarca anlaşmazlık yaşadı ancak NATO üyeleri Şubat ayında ilişkileri normalleştirmeye yönelik bir yol haritası üzerinde çalıştıklarını söylediler.
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı videokonferans görüşmesinde iki ülke arasında işbirliği için “ciddi potansiyel” bulunduğunu ve güvenlik ve diğer konularda iki ülkenin dayanışma içinde hareket etmesini arzu ettiğini söyledi.
 
“ARTIK HAKARET YOK”
 
Le Drian dün akşam parlamento oturumunda yaptığı konuşmada, “Artık hakaret yok ve söylemler daha güven verici” dedi. Le Drian, Türk sondaj gemilerinin Doğu Akdeniz’deki Kıbrıs sularındaki sondajını sonlandırmasının ve Ankara’nın uzun süredir deniz yetki hakları konusunda anlaşmazlık yaşadığı Yunanistan ile müzakereleri yeniden başlatma isteğinin olumlu işaretler olduğunu söyledi.
 
Le Drian Libya, Irak ve Dağlık Karabağ konusundaki anlaşmazlıklara atıfta bulunarak, “(İlişkiler) Kırılgan, çünkü anlaşmazlıklar listesi çok uzun, ancak Türkiye ile sağlıklı bir ilişki istiyoruz” dedi.
 
Le Drian “Adım atılması gerekiyor ve bu adım atıldığında ona göre yaklaşım benimseyeceğiz. Şimdilik sadece söylemler var” dedi.
>