Trump, testleri yavaşlatma emri verdiğini itiraf etti

Trump,+testleri+yava%C5%9Flatma+emri+verdi%C4%9Fini+itiraf+etti
ABONE OL

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsünün kilitlenmelerinin başladığı Mart ayından bu yana ilk kez kampanya mitingi düzenledi. Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde bulunan 19 bin kişilik BOK Center’da destekçilere seslendi.

Mitingde sosyal mesafe kuralı uygulanmadı. Katılanlara yüz maskeleri dağıtıldı. Pek çok kişi maske takmadı. Başkan Trump’ın da konuşmasının öncesinde ve sonrasında maske takmaması dikkatlerden kaçmadı.
 
Tulsa'daki miting konuşmasında Başkan Trump, “Bu ölçüde test yaptığınızda daha fazla vaka bulacaksınız. Bu yüzden yetkililere, ‘testleri yavaşlatın’ emri verdim” açıklaması yaptı. Rakibi Joe Biden’e da, “Joe Biden partisinin lideri değil, radikal solun çaresiz bir kuklası” diye yüklendi. 
 
Geçen hafta katıldığı bir programda su içerken zorlanan Trump, Tulsa mitingde sağlığının yerinde olduğunu göstermek için su içerken adeta şov yaptı
 
Trump’ın mitingini izleyen katılımcıların salona girmeden önce ateşleri ölçüldü. Yüz maskeleri dağıtıldı. Ayrıca miting sırasında herhangi bir hastalık kapmaları durumunda sorumluluğun kendilerine ait olduğunu belirten bir feragatnme imzaladılar. Trump'ın seçim kampanyası mitingi, COVID-19 salgını başladığından bu yana ABD'deki en büyük iç mekan toplantısı oldu.
 
Trump mitingi için bir milyondan fazla bilet talebi aldığını iddia etti. BOK Center’a yetmeyecekleri ve taşma olabileceği için yakınlarda kurulacak açık bir sahnede konuşmak istediğini söyledi. Ancak kampanya yetkilileri dış mekan mitingini uygun görmedi. Radikal protestocuların olay çıkarabileceğini gündeme getirdi.
 
Trump kampanyasını "Büyük Amerikan Dönüşü" sloganı olarak belirledi. Koronavirüs pandemisi savaşının kaybedilmesi ve Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesi Trump'ın anketlerde Biden’in 13 pun gerisine düşmesine neden oldu. Bu yüzden Trump için Tulsa mitingi hayatı önem taşıyordu. Oklahoma’da COVID-19 vakalarının yükselmekte olduğu bu dönemde uzmanlar durumu daha da kötüleştireceğini açıklamasına rağmen Trump mitingi iptal etmedi. 
 
6 görevlinin testi pozitif çıktı
 
ABD Başkanı Donald Trump’ın Tulsa kentinde düzenlediği mitingde görev tapan 6 kampanya görevlisinin koronavirüs testi pozitif çıktı. 
 
Trump’ın kampanya ofisi, Başkan Donald Trump'ın Tulsa'daki mitinginde çalışan 6 personelin COVID-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.
 
Başkanın eyalete gelmesinden birkaç saat önce, Trump kampanya iletişim direktörü Tim Murtaugh bir açıklama yaptı. Güvenlik protokolleri uyarınca kampanya personelinin COVID-19 için test edildiğini söyledi. Yüzlerce test yapıldığını ve pozitif çıkan personele karantina prosedürleri uygulandığını açıkladı. 

>