Tarihte Bugün: 'Küçük Prens' yazarının bilinmeyenleri

Tarihte+Bug%C3%BCn:+%E2%80%99K%C3%BC%C3%A7%C3%BCk+Prens%E2%80%99+yazar%C4%B1n%C4%B1n+bilinmeyenleri
ABONE OL

Pilotluk en büyük hayaliydi, aile şartları nedeniyle denizcilik okuluna gitmiş olsa da hayalinden asla vazgeçmedi. Pilotluk kursuna gitti ve önemli buluşlara imza attı. Aynı zamanda, kalemi de güçlüydü. Bütün dünyada bilinen önemli eseri Küçük Prens'i ülkesi işgal altındayken kaleme aldı. 1944 yılında Alman orduları tarafından uçağı vuruldu ve denize düştü... Enkaz bulunmuştu ancak geriye bir ismi bir de Küçük Prens kalmıştı...

Antoine de Saint-Exupéry Kimdir?
 
Antoine de Saint-Exupéry, 29 Haziran 1900 yılında Fransa'nın Lyon şehrinde dünyaya geldi. Aristokrat bir aileye mensup olan Saint-Exupery, henüz 4 yaşındayken babasını kaybetti ve bu durum ailenin durumunun kötüleşmesine neden oldu. Annesinin kültürlü bir kadın olması, ders konusunda başarılı sayılmayan Saint-Exupery için bir şanstı.
 
Uçaklarla tanışması ise 12 yaşında gerçekleşti. Hayallerine giden yolda şanslı sayılabilecek bir duruma sahipti. Çünkü, evlerinin yanında havaalanı vardı ve Saint-Exupery, gizlice buraya gidip uçakları seyrederdi. Belkide bu durum, onun hayallerine giden yolu da perçinlemişti. O zamanlarda, bir pilot onu uçağına aldı ve uçurdu.
 
 
Saint-Exupery'in kardeşi François'in ölümü aileyi oldukça sarsmış, birtakım kararların değişmesine neden olmuştu. Pilotluk hayaliyle kavrulan Saint-Exupery, annesini kırmamak için denizcilik okuluna kaydoldu. 19 yaşına geldiğinde Ecole des Beaux-Arts'ta mimarlık fakültesine giren Saint-Exupery,21 yaşındayken de orduya alındı. 
 
Askerlik görevini Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak yapan Saint-Exupery, hayallerinden vazgeçmeye hiç de niyetli değildi. Strazburg şehrinde pilotluk dersi aldı. 
 
Askerliğinin ardından, ailesinin isteği üzerine Paris'te bir ofiste kamyon satıcısı olarak çalışmaya başladıysa da ticaret hayatı parlak olmadı. Bu başarısızlık başka bir başarının ise kapısını açtı. Çünkü, Saint-Exupery bu dönemde yazı yazmaya başladı.
 
 
1926 yılına gelindiğinde ise Saint-Exupery için bir dönüm noktası oldu ve tekrar uçmaya başladı. Bu dönemde, ilk kitabı olan Güney Postası'nı bitirdi. Bu kitabında ilk uçuş deneyimlerini anlattı. 
 
Pilotluk yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Saint-Exupery'in 35 yaşındayken uçağı arıza yaptı ve Tunus'ta çöle zorunlu iniş yaptı ve kayboldu. Dört günlük zorlu çöl macerası sonucunda bulundu. 
 
 
İspanya İç Savaşı'nın yaşandığı yıllarda Fransız gazetesi adına muhabir olarak görev yapan Saint-Exupery, havacılık alanında da birçok buluşa imza attı. Gece uçuşlarını düzenleyen cihazların geliştirilmesinde katkı sağladı. 
 
2.Dünya Savaşı'nda Fransa, Almanya tarafından işgale uğramıştı. O dönemde Saint-Exupery'in sağlık durumu pek de iyi sayılmazdı. Ancak, o kimseyi dinlemedi ve askere yazıldı. Fransa'nın yenilgisi üzerine de ABD'ye gitti ve burada yeniden yazmaya başladı. Burad ayazdığı, Dünya ve İnsanlar ile Savaş Pilotu adlı kitapları New York'da çok tutuldu. Herkesin bildiği ve Saint-Exupery'in en önemli eseri olarak nitelendirebileceğimiz Küçük Prens'i de bu dönemde yazdı. 
 
Ülkesinin işgal altındaki durumuna çok üzülmekteydi. Olaylar karşında sessiz kalamayacağına karar vererek ABD ordusuna katılarak yüzbaşı rütbesiyle Kuzey Afrika'ya gitti. Görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemekti.
 
31 Temmuz 1944'te uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düştü. Uçağının enkazı 2000 yılında balıkçılar tarafından bulundu.
 
 
Eserleri
 
L'aviateur (1931)
Vol de nuit (Gece Uçuşu) (1931)
Terre des Hommes (1939)
Pilote de Guerre (Savaş Pilotu) (1943)
Le petit Prince (Küçük Prens) (1943)
Citadelle (1942)
Courrier sud (Güney Postası) (1929)
Lettre à un Otage (1943)
Carnets (1956)
 
31 Temmuz tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
 
1492 - Yahudilerin, İspanya'dan kovulacağını gerekçeleriyle bildiren Elhamra Kararnamesi imzalanarak yürürlüğe girdi.
 
1560 - Piyale Paşa, Tunus'un Cerbe Adası'nı ele geçirdi.
 
1722 - İstanbul'da III. Ahmet için yaptırılan Sadabad Sarayı törenle açıldı.
 
1908 - II. Abdülhamit döneminde resmî bir göreve dönüşen "hafiyelik", resmen ortadan kaldırıldı.
 
1914 - Fransız Sosyalist Partisi'nin (1902) ve L'Humanité gazetesinin kurucusu, yazar, konuşmacı ve devlet adamı Jean Jaurés bir deli tarafından öldürüldü.
 
1921 - Yunan Kralı I. Konstantin, Eskişehir'e geldi.
 
1922 - İstiklal Mahkemeleri Kanunu, TBMM'de kabul edildi.
 
1922 - Türkiye'nin ilk resmî spor teşkilatı, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kuruldu.
 
1965 - İngiliz televizyonunda sigara reklamları yasaklandı.
 
1966 - Chicago, New York ve Cleveland'da ırkçı gösterilere Polis müdahale etti: 6 kişi öldü, 84 kişi de yaralandı.
 
1971 - Apollo 15 astronotları David Scott ve James Irwin, Ay yüzeyinde 4 tekerlekli bir araçla gezdiler.
 
1973 - Delta Hava Yolları'na ait Douglas DC-9 tipi bir yolcu uçağı, Boston Havalimanı'na inişi sırasında yoğun sis nedeniyle düştü: 89 kişi öldü.
 
1980 - ASELSAN, ilk Türk telsizini üretti.
 
1980 - Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği İdari Ataşesi Galip Özmen, ASALA militanlarının silahlı saldırısında hayatını kaybetti.
 
1987 - Alberta'nın Edmonton şehrinde meydana gelen kasırgada 27 kişi öldü.
 
1987 - Mekke’de İranlı hacıların önderliğinde, İslam düşmanı olarak tanımladıkları ülkeleri protesto için bir araya gelen topluluk ile Suudi güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 400'den fazla insan öldü.
 
1988 - Malezya'nın Butterworth kentinde bir feribot terminali çöktü: 32 kişi öldü, 1674 kişi de yaralandı.
 
1992 - Tayland Hava Yolları'na ait Airbus A300 tipi bir yolcu uçağı, Katmandu'nun dağlık bölgesinde düştü: 113 kişi öldü.
 
1996 - Gazetelerin promosyon faaliyetlerini, yalnızca kültürel ürünlerle kısıtlayan yasa kabul edildi.
 
1996 - Gheorghe Hagi, Galatasaray ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.
 
2006 - Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay Başkanlığı'na atandı.
 
 
Hazırlayan:Burçin TÜRKOĞLU
>