SON DAKİKA
Hava Durumu

Sinan Oğan'ın oylarının ne kadarı Kılıçdaroğlu'na gider?

Konsensus Araştırma Şirketi'nin sahibi Murat Sarı, 14 Mayıs'ta düzenlenen seçimlerin sonuçlarını değerlendirdi, ikinci tura ilişkin tahminlerini dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2023 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2023 10:45
https://www.abcgundem.com
Sinan Oğan'ın oylarının ne kadarı Kılıçdaroğlu'na gider?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda yüzde 50'yi geçen aday olmazken, ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan'ın oyları  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 49.52 ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 44.88 oranında oy aldığı düşünüldüğünde kritik bir hale geldi.

14 Mayıs'tan bu yana Oğan'ın oylarının daha çok hangi kitleden geldiği tartışılıyor. Konsensus Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı, Sözcü yazarı Ruhat Mengi'nin "Sonuçları nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusuna verdiği yanıtta şunları kaydetti:

'3 PUAN BANA GÖRE KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN OYU'

"Burada Erdoğan'ın handikapı şu; sağda olan Sinan Oğan'a oy veren kitle, sağda olan Recep Tayyip Erdoğan'a oy vermedi. Alsa, zaten alırdı o oyları. Sinan Oğan'ın partisi 2.2 aldı, kendisi 5.17 aldı, aradaki 3 puan bana göre Kemal Kılıçdaroğlu'nun oyu, Kılıçdaroğlu'na gitme potansiyeli çok yüksek bir oy, o zaman eşitleniyor.

Kılıçdaroğlu'nun oyu 45'ten 48'e geliyor, Erdoğan'ın oyu artmıyor, ondan sonrasını konuşalım. Geri kalan yaklaşık yüzde 2-2,5 civarındaki oy ne olacak, bunu anketlerle bulmak çok zor. Meclis dağılımı çok önemli deniyor ama AK Parti Meclis'te çok kaybetti; 2015 seçimlerinde yüzde 49.6 aldı, sonraki seçimde yüzde 42.6 almıştı, şimdi yüzde 35'e düştü, toplamda 15 puan kaybetti.

MHP yüzde 10 almıştı, yine yüzde 10 aldı. BBP 0.8 almıştı, 1 aldı, oraya tek ilave Yeniden Refah Partisi, yani Meclis'teki çoğunluk fazla bir şey ifade etmeyebilir diye düşünüyorum.

AKP'nin 285 milletvekili vardı (295 ile Meclis'e girmişti ama ayrılanlar oldu) bu seçimde 267'ye düştü, MHP 50, Yeniden Refah 5 milletvekili çıkardı, toplam 322 milletvekili. Hüdapar'dan AK Parti içerisinde 3 milletvekili Meclis'e girdi, ayrılacaklar mı, AK Parti'de mi kalacaklar bilmiyoruz ama şu anda Meclis'teler. Söylediğim 322 milletvekili sayısı halen biraz değişebilir.

Diğer tarafa baktığımızda Cumhur İttifakı'nda 322 varsa Millet İttifakı artı Yeşil Sol İttifakı'nın 278 milletvekili var, geçen seferki gibi büyük bir fark yok arada. TİP'te oldukça büyük bir hayal kırıklığı var; 1.73 almış ve 4 milletvekili çıkarmış, o kadar çok destek aldı ama sonuç tahminlerin altında kaldı.

'ATA İTTİFAKI'NIN ŞARTLARINA CHP DAHA YAKIN'

Sarı, Mengi'nin "Sinan Oğan'a oy verenlerin oylarını kazanmak nasıl mümkün olacak?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, destek konusunda Anayasa’nın ilk dört maddesinin muhafazası, sığınmacıların vatanlarına gönderilmesi, terörle mücadelede geri adım atılmaması gibi şartlarını açıkladı.

Bu şartların sağlanması CHP için çok daha mümkün. Sinan Oğan da Ümit Özdağ da bugüne kadar AKP aleyhinde politika yaptılar. Oğan, bu dakikadan sonra Erdoğan'la anlaşıyorum dediği takdirde, seçmenini Erdoğan'a taşıyamaz.

Bu seçmenin büyük kısmı milliyetçi, Atatürkçü, laik Cumhuriyet'e inanan insanlar. Sinan Oğan'a oy verme saiklerine bakarsınız burada; en önemli sebep göçmen politikaları. Kılıçdaroğlu 'Ben iyilikle, anlaşarak göndereceğim' diyor,  '2 senede göndereceğim' diyor, Oğan '2 ayda göndereceğim' diyor, bundan sonrası siyaseti ilgilendiriyor."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.