Şili’de devlet başkanı aleyhine cinayet soruşturması başlatıldı

%C5%9Eili%E2%80%99de+devlet+ba%C5%9Fkan%C4%B1+aleyhine+cinayet+soru%C5%9Fturmas%C4%B1+ba%C5%9Flat%C4%B1ld%C4%B1
ABONE OL

Koronvirüsle savaşı kaybeden ülkeler arasında yer alan Şili’de Devlet Başkanı Pinera, aldığı önlemlerim yetersizliği yüzünden meydana gelen ölümlerden sorumlu tutuldu. Cinayet suçlamasıyla aleyhine soruşturma başlatıldı.

Şili Adaleti, Devlet Başkanı Sebastián Piñera ve sağlık otoritelerine karşı yapılan, cinayet suçlamasını soruşturmayı kabul etti. Devletin üst kademesinde yer alan hükümet görevlilerinin koronavirüs bulaşan insanların ölümlerinden sorumlu olduğu iddiasının soruşturulacağı bilgisini verdi.

Başkent Santiago’nun Recoleta bölgesinin belediye başkanı Daniel Jadue, "Üçüncü Garanti Mahkemesi, COVID-19 nedeniyle meydana gelen ölümlerin olası sorumlularından Devlet Başkanı Sebastian Piñera ve eski Sağlık Bakanı Jaime Mañalich'e karşı yapılan suç duyurusunu kabul etti” açıklamasını yaptı.

Piñera ve diğer sağlık otoriteleri; ikinci derece cinayet, cinayete teşebbüs, yardım talebinin reddi ve halkın kaderine terk edilmesi maddelerinden soruşturulacak.  

Jadue, Şili Komünist Partisi liderlerinden birisi. Şikayette bulunanlar arasında yer alıyor. Pinera ve Manalich’i kendi seçim bölgesinde hayatını kaybeden 62 kişinin ölümü nedeniyle cinayetle suçluyor. Suç duyurusunda hükümetin koronavirüse karşı aldığı önlemleri; "kısmi ve tuhaf, açık bir yargıda bulunmaktan uzak ayrıca  uygulama için adil olmayan kararlar” şeklinde tarif ediyor. 

Belediye başkanı katıldığı bir televizyon programında da, "Hükümet; ülke ekonomisinin işleyişini korumak adına, vatandaşlarının sağlık ve yaşam hakkını görmezden geldi. Kişisel politik çıkarları için bilinçli ve kasıtlı kararlar aldı. İnsanların hayatlarını ekonomik kaygılar nedeniyle kaybetmesine neden oldu” dedi.

Şili’de ilk COVID-19 vakası 3 Mart'ta görüldü. 19 Mart’ta felaket durumu ilan edildi. Bugüne kadar toplam 246 bin 963 kişiye koronavirüs bulaştı. Dünya sıralamasında 7’nci sıraya kadar çıktı. Resmi kaynaklara göre ölü sayısı 4 bin 502. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Şili hükümetini ölüm oranlarını saklandığı iddiaları yüzünden uyardı. Meclis’te de konuyla ilgili soruşturma komisyonu kuruldu. 

>