SON DAKİKA
Hava Durumu

Seçim sonrası ilk açıklama! İYİ Parti'den destek mesajı

İYİ Parti'den seçim sonrası ilk resmi açıklama geldi. Parlamento seçimlerinde yüzde 9,68 oy alan Millet İttifakı bileşenlerinden İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, yaptığı açıklamada partisinin Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini yineledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2023 16:12
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2023 16:12
https://www.abcgundem.com
Seçim sonrası ilk açıklama! İYİ Parti'den destek mesajı

Türkiye'nin 14 Mayıs'ta 28. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Seçimi için sandık başına gitti. Adayların yüzde 50 oy oranına ulaşamamasının ardından karar ikinci tura kaldı, 28 Mayıs'ta cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için sandıklar yeniden kurulacak ve pusulada Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan yer alacak.

Parlamento seçimlerinde yüzde 9,68 oy alan Millet İttifakı bileşenlerinden İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, açıklama yaptı. Zorlu, partisinin Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini yinelediği basın toplantısında iktidarın devlet imkanlarını propaganda için kullanmasına ve usulsüzlük iddialarına dikkat çekti. 

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "28 Mayıs'ta gerçekleşek 2. turun ardından 14 Mayıs'ta milli iradenin ortaya koyduğu tablonun analizini ortaya koyacağız. İYİ Parti'nin hedefi ülke yönetimini üstlenmektir. Genel Başkanımız sayın Akşener'in önderliğinde yolumuza devam edeceğiz. Altını çizerek söylüyorum ikinci turu Millet İttifakı kazanacak" diye konuştu. 

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

"SİYASİ İKTİDAR TÜM DEVLET KAYNAKLARINI UMARSIZCA KULLANDI"

"Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazananı yoktur. 28 Mayıs yeni bir bakış açısının, yeni bir değerlendirmenin yapılacağı seçim olacaktır. 

Önümüzde yaklaşık 11 gün bulunmaktadır. Özellikle vurgulamak isteriz ki 24 saatin bile uzun olduğu Türk siyaseti için bu süre çok önemlidir. İki aday arasında 28 Mayıs günü seçmenlerden o iki adaydan bir oy fazla olanının seçileceği sürece tanıklı edeceğiz. Geçersiz ve kullanılmayan oylar, ve ikinci tura kalamayan adayların oyları hesaba katıldığında yepyeni bir bakış açışının milletimizle buluşacağı bir seçim günü olacaktır.

Siyasi iktidar tüm devlet kaynaklarını umarsızca kullanmış, kendisi tarafından yönlendiren bir kısım medya ile kara propagandaya başvurmuştur. Milli ve dini değerlerimizi de sürece ortak etmeye çalışmıştır. Bu aşamada bize düşen en büyük görev millet iradesine ve her bir oya sahip çıkmak ve hızlıya 28 Mayıs'a elbirliğiyle hazırlanmaktır."

"BİNLERCE İTİRAZ YAPILDI"

"Yoğun incelemeler neticesinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verileri ile ıslak imzalı tutanaklar arasında uyuşmayanlar vardır. Dün saat 15 itibarıyla ilçe seçim kurullarına itirazlarımızı yapmış bulunuyoruz. Binlerce itiraz yapıldı ve her bir oyun sağlıklı bir şekilde yansımasını sağlayacağız.

Mersin'de incelemeler devam ediyor. Maddi hata düzeltmelerine yönelik olarak itirazlarımızın büyük kısmının YSK verilerine işlenmeye başladığını milletimizle paylaşmak istiyoruz. Seçimin meşruiyetine yönelik kaygılara yönelik bizim de hassasiyetimiz çok büyük. İtirazlarımızın neticesine göre ortaya çıkan tabloyu milletimizle hızlı şekilde paylaşmaya çalışacağız. Seçim güvenliği konusunda YSK ve sandık verilerini karşılaştırmak için kullandığımız sistemimiz sorunsuz şekilde çalışmıştır."

"PARTİMİZ KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN CUMHURBAŞKANI OLMASI İÇİN VAR GÜCÜYLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEKTİR"

"Siyasi iktidar eliyle devletteki tarafsızlığın ortadan kaldırıldığı, partizanlığın her yeri sarmakta olduğu bu süreçte kesin olmayan sonuçlara göre milletimizin Cumhur İttifakı'nı salt çoğunluğun üzerinde bir milletvekili sayısına ulaştırdığını görüyoruz.

28 Mayıs'ta gerçekleşek 2. turun ardından 14 Mayıs'ta milli iradenin ortaya koyduğu tablonun analizini ortaya koyacağız. İYİ Parti'nin hedefi ülke yönetimini üstlenmektir. Genel Başkanımız sayın Akşener'in önderliğinde yolumuza devam edeceğiz.  Altını çizerek söylüyorum ikinci turu Millet İttifakı kazanacak. 

Yaklaşık 10 ay sonra gerçekleşecek mahalli idareler seçimlerine de hazırlanmaya başlayacağız. Partimiz Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13. Cumhurbaşkanı olması için var gücüyle çalışmaya devam edecektir. "

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.