Restoranların kaybı 6-7 milyar TL

Restoranlar%C4%B1n+kayb%C4%B1+6-7+milyar+TL
ABONE OL

Restoranların saat 10.00-20.00 arasında hizmet vermesinin yüzde 70 ciro kaybı yaratacağını belirten TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl: Bu durum 6-7 milyar TL kayba yol açar

Salgın nedeniyle sosyal hayatı kısıtlayıcı yeni önlemlerin alınması, restoran işletmecilerinde endişeye neden oldu. Türkiye’de irili ufaklı yaklaşık 100 bin restoran var ve yüzde 50’sinin paket servis kabiliyeti yok. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, “Yılın bu mevsimi 3-4 hafta restoranların paket servis harici çalışmaması işlerin yüzde 70 düşmesine, yani 6-7 milyar TL’lik bir kayba yol açar” diye konuştu. 
 
“Sektörün tahmini, işletmeleri tamamen kapatmaktan ziyade belli kısıtlamalar geleceği yönündeydi” diyen Bingöl, “Belli saat aralığında, belirli sayıda müşteriler ve artan hijyen koşulları yoluyla birtakım kısıtlamalar bekliyorduk” dedi. AVM’lerde de bu saat kuralına uyacak. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş da, AVM’lerdeki fast-food işletmelerin cirolarının pandemiden bu yana yüzde 30’u geçemediğine dikkat çekti.
 
>