'Referandum bekleniyor'

Gezici Araştırma Merkezi Müdürü Murat Gezici’den dikkat çeken bir iddia geldi. “40+1’lik sistemle yarı başkanlığa dönmeyi planlayan bir iktidar görüyoruz” diyen Gezici, mart ya da nisan ayında bir referandum beklediğini söyledi.

%E2%80%99Referandum+bekleniyor%E2%80%99
ABONE OL

Gezici Araştırma Merkezi Müdürü Murat Gezici, bombayı patlattı. Gezici, önce Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşmesinde dile getirdiği, ardından Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Cemil Çiçek’in açıkladığı “Yüzde 50+1 oy alan adayın Cumhurbaşkanı seçilmesi” usulünün uygun olmadığı yönündeki beyanlarını değerlendirdi.

YAŞANANLARIN SORUMLUSU

Yeni seçim sistemi geleceğini söyleyen Gezici, “50+1 sisteminin zorluğunu yaşayan iktidar büyük ihtimal mart-nisan ayında bir referandum getirecek. Bir anayasa değişikliği ve onun içinde seçim kanunu değişikliği planlayan bir iktidar var. Böylece 40+1’lik sistemle yarı başkanlığa dönmeyi planlayan bir iktidar görüyoruz. Çünkü ülkede yaşanan sorun- ların sorumlusu olarak artık 50+1 sistemi görülmeye başlandı” yorumunu yaptı.

>