Polonya’da seçimlerin ilk turunu Duda kazandı

Polonya%E2%80%99da+se%C3%A7imlerin+ilk+turunu+Duda+kazand%C4%B1
ABONE OL

Polonya’da Cumhurbaşkanı Duda seçimlerin ilk turunda muhalefetin adayı Trzaskowski’ye fark attı.

Çıkış anketine göre birleşik sağ koalisyon tarafından desteklenen bağımsız aday Cumhurbaşkanı Andrzej Duda oyların yüzde 41,8’ini alarak birinci oldu.

Ancak ikinci tura gerek kalmadan zaferini açıklamalar için alması gereken yüzde 50 oya ulaşamadı.

Varşova'nın hali hazırdaki belediye başkanı olan ve sivil koalisyon tarafından desteklenen muhalefetin adayı Rafal Trzaskowski oyların yüzde 30,4’ünü alabildi. İkinci turda Duda’ya rakip olma hakkını kazandı.

Seçimin sürprizini ise gazeteci Szymon Holowina yaptı. Bağımsız olarak seçime giren Holowina oyların 13.3’ünü almayı başardı.

Polonya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda 11 aday yarıştı. En fazla oyu alan adaylar Duda ve Trzaskowski 12 Temmuz'da ikinci turda kozlarını bir kez daha paylaşacak.

Varşova merkezli Sosyal ve Pazar Araştırmaları Enstitüsü (IBRiS) ikinci turun çok daha heyecanlı geçeceğini tahmin etti. Yayınlanan bir kamuoyu yoklamasına göre Duda ikinci turda oyların yüzde 48,7'sini alabilir. Rakibi Trzaskowski ise yüzde 47,5’ye ulaşabilir. Ancak seçimi yüzde 3,8'i olarak ortaya çıkan kararsızların belirlemesi bekleniyor.

Polonya Cumhurbaşkanı seçimleri iki aşamalı sistemle seçiliyor. Görev süresi 5 yıllık 2 dönemle sınırlı. Andrzej Duda'nın görev süresi 6 Ağustos 2020'de sona erecek. Seçilecek Cumhurbaşkanı aynı gün Ulusal Meclis'te yemin ederek göreve başlayacak.

>