Paris’i Sosyalistler kazandı Fransa’da Yeşiller yükseldi

Paris%E2%80%99i+Sosyalistler+kazand%C4%B1+Fransa%E2%80%99da+Ye%C5%9Filler+y%C3%BCkseldi
ABONE OL

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ikinci turda yeniden seçildi.

Fransa’nın başkenti Paris'in görevdeki belediye başkanı Sosyalist Parti’den Anne Hidalgo ikinci tur oylamada tekrar seçildi. Hidalgo seçildiğinin netleşmesinden sonra attığı Tweet’te, "Güveniniz bizim gücümüz olacak. Teşekkür ederim Paris!" ifadelerini kullandı.

Hidalgo, Yeşiller Partisi’nden David Belliard ile ittifak kurdu. Ortak bir liste belirlendi. Bu sayede oyların yüzde 52.0’sini aldı. Muhafazakar aday Rachida Dati ise yüzde 32,0’la ikinci sırada kaldı. Devlet Başkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) adayı Agnès Buzyn ise oyların ancak yüzde 16,0'ını alarak üçüncü olabildi.

Seçimlerden önce yapılan anketlerde Hidalgo’nun yüzde 49 oy alması zaten bekleniyordu. 2014'ten beri belediye başkanı olan Sosyalist politikacı Paris'teki ekolojik girişimleri ve hava kirliliğiyle mücadelesiyle sevilen bir isim. Arabalar yerine bisiklet ve elektrikli araç kullanımını teşvik ediyor.

Yeşiller’in; başta Marsilya ve Lyon olmak üzere Besançon, Poitiers, Strazburg ve Bordeaux gibi ülkenin pek çok büyük şehrinde zafer kazanması dikkat çekti.

Fransa'nın ikinci en büyük şehri Marsilya'da, Bahar Marsilya İttifakı adayı Michele Rubirola, oyların yüzde 39,9'u ile seçimleri kazandı. Avrupa Ekolojisi  ve Yeşiller Partisi’nin ortak adayı Grégory Doucet yüzde 50,8 oyla Lyon’un belediye başkanı oldu. Jeanne Barseghian da Strazburg'da zafer kazandı. Nice'te, liberal muhafazakar Christian Estrosi yeniden seçildi. Aynı şekilde Jean-Luc Moudenc da, Toulouse'da yeniden belediye başkanı oldu.

Fransa’da yerel seçimlerin ilk turu, ülkenin COVID-19 nedeniyle bir kilitlenme ilan etmesinden sadece iki gün önce 15 Mart'ta yapıldı. Fransa genelinde 4 bin 842 merkezde sandık kuruldu. Seçmenlerin yüzde 60’ı sandığa gitmedi. Cumhuriyet tarihinin en düşük katılımlı seçimlerinden birisi gerçekleşti.

Aşırı sağcı Le Pen zafer ilan etti

Ulusal Cephe’nin aşırı sağcı başkanı Marine Le Pen ise partisinin belediye seçimlerinde büyük zaferi kazandığını iddia etti. TF1 kanalına yaptığı açıklamada, "Bu seçimler gerçekten büyük bir zaferle sona erdi. Sembolik bir anlamdan daha fazlasına sahip. Bu zafer gerçek bir tetikleyici. Çünkü şimdi büyük toplulukları yönetebildiğimizi gösterebiliriz” dedi.
 

>