Maduro, AB büyükelçisini sınır dışı etti

Maduro,+AB+b%C3%BCy%C3%BCkel%C3%A7isini+s%C4%B1n%C4%B1r+d%C4%B1%C5%9F%C4%B1+etti
ABONE OL

Maduro, AB'nin Venezuela büyükelçisine ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre tanıdı. Avrupa Birliği’nin (AB) Venezuela Büyükelçisi Isabel Brilhante Pedrosa'nın, Karakas’tan ayrılması için 3 günü var. Maduro bu kararı, AB’nin Venezuelalı 11 yetkiliyi cezalandırma kararı üzerine aldığını açıkladı.

 
Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro ulusal gazetecilik ödülleri töreninde yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği Büyükelçisine, ülkemizden ayrılmak için 72 saat vermeye karar verdim. Avrupa Birliği'nden saygı talep ediyorum! Yeter! Büyükelçinin ülkeyi terk etmesi için 72 saati var” dedi.
 
Başkan, Büyükelçi  Brilhante’nin 72 saat içinde ülkeden ayrılması için hükümetinin yardımcı olacağını da söyledi.
 
"72 saat içinde ayrılmasını sağlayacağız. Ona gitmesi için bir uçak ödünç vereceğizi. Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi inceleyeceğiz. Adım adım gideceğiz. Venezuela'ya saygı duymuyorlar. Bütünlüğümüze bir ulus olarak saygı duyulmalı” ifadelerini kullandı.
 
AB Konseyi, Venezuela'daki demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü zayıflatan eylem ve kararlardaki rolleri iddiasıyla 11 üst düzey yetkili aleyhine kısıtlayıcı önlemler aldı. Bu liste toplamda 36 kişiyi içeriyor.
 
AB'nin Venezuela'ya karşı kısıtlayıcı tedbirleri Kasım 2017'de başladı. Silah ambargosunun yanı sıra  seyahat yasağı ve çeşitli Venezuelalı yetkililerin varlıklarının dondurulması şeklinde yaptırımlar uygulandı.
 
>