Kırgızistan'da protestolar sonrası Pazar günü yapılan genel seçim iptal edildi

K%C4%B1rg%C4%B1zistan%E2%80%99da+protestolar+sonras%C4%B1+Pazar+g%C3%BCn%C3%BC+yap%C4%B1lan+genel+se%C3%A7im+iptal+edildi
ABONE OL

Kırgızistan'da Pazar günü yapılan genel seçim dün akşamki protesto gösterileri sonrası iptal edildi.

Merkez Seçim Kurulu yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının geçersiz olduğunu bildirdi.

Fransız ajansı AFP'nin haberine göre Kurul, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'a yakın partilerin, "kitlesel oy satın alma kampanyaları" ile büyük bir galibiyet aldığını tespit ettiğini açıkladı.

Seçim sonuçlarının iptal edilmesini isteyen çok sayıda kişi başkent Bişkek'te Meclis'i ve belediye başkanının ofisini basmıştı.

Kırgızistan İçişleri Bakanlığı, bir kişinin öldüğü çatışmalarda yaklaşık 600 kişinin yaralandığını, 150 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Muhalefet sonuçları tanımayacağını açıklamıştı

Kırgızistan'da 12 muhalefet partisi dün seçim sonuçlarını tanımayacaklarını duyurmuştu.

Ulusal Güvenlik Komitesi binasına giren göstericiler yolsuzluk iddiaları nedeniyle tutuklu olan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'i serbest bırakmıştı.

Öte yandan, Rusya'ya yakınlığıyla bilinen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un destekçileri de ülkenin güneyindeki Oş kentinde protesto gösterisi düzenledi.

Seçime katılan 16 partiden yalnızca dördü yüzde 7'lik seçim barajını geçebilmişti ve bunlardan üçü Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile bağlantılıydı.

Uluslararası gözlemciler seçimlerde oy karşılığı para dağıtanlar olduğuna dair söylentiler bulunduğunu, seçmenlerin tehdit edildiğini ve endişe duymak için meşru gerekçeler olduğunu açıklamıştı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Thomas Boserup seçimin genel olarak sorunsuz geçtiğini fakat oy karşılığı para dağıtma iddiasının "ciddi endişe" yarattığını söylemişti.

Kaynak: BBC Türkçe

>