İngiltere, İran'a komşu olmaya çalışıyor

İngiliz ordusu, İran’a daha yakın bir tehdit olabilmek için, Ana Eğitim Üssünü Kanada'dan Umman'a taşıyacak. İngiliz Ordusu, 1972'den beri Kanada'nın Alberta eyaletinde büyük bir üsse sahipti. İngiliz Ordusu, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra kaynaklarını Almanya'dan çektiği için, Suffield üssü giderek daha önemli hale geldi.

%C4%B0ngiltere,+%C4%B0ran%E2%80%99a+kom%C5%9Fu+olmaya+%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1yor
ABONE OL
Savunma Bakanı Ben Wallace'ın İngiliz Ordusunun Kanada'daki ana denizaşırı eğitim üssünden ayrıldığını ve binden fazla tank ve helikopteri Umman'daki yeni bir üsse kaydıracağını duyurması bekleniyor.
 
Daily Telegraph'ın savunma editörü Dominic Nicholls şunları yazdı, "Savunma kaynakları, Körfez'e geçişin İngiliz kuvvetlerinin donanımı Ukrayna ve Bahreyn gibi müttefiklere ve İran gibi potansiyel düşmanlara daha yakın konumlandırmasını sağlayacağını söyledi."
 
Alberta'daki İngiliz Ordusu Eğitim Birimi Suffield (BATUS) 1972'den beri varlığını sürdürüyor ve mekanize piyade ve topçuların Medicine Hat şehri yakınlarındaki bir alanda eğitim görmesini sağlıyor. BATUS üssünün önemi 1990'ların sonlarında ve son 20 yılda İngiliz Ordusu'nun İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana varlığını sürdürdüğü Almanya'daki üslerini kademeli olarak kapatmasıyla arttı. Ancak Savunma Bakanlığı'nın üssün Avrupa ve Orta Doğu'dan çok uzak olduğunu düşündüğü ve Umman'daki Duqm limanına yakın yeni bir üsse taşınmaya çalıştığı bildiriliyor.
 
2019'da İngiltere ve Umman, Kraliyet Donanmasının yeni uçak gemileri HMS Queen Elizabeth ve HMS Prince of Wales de dahil olmak üzere gemileri Duqm'da demirlemesine izin veren bir anlaşma imzaladı.
 
Duqm, Umman'ın başkenti Maskat'ın güneyinde ve Hürmüz Boğazı'nda yakın, Arap Denizi'nde bulunuyor, ancak İran'ın menzili içinde büyük bir İngiliz Ordusu üssü kurma kararı, şimdiden kendini kötü hisseden Tahran'da şüphesiz kötü karşılanacak. 

Kaynak: ABC GÜNDEM

>