Herkesin merak ettiği kadın: Kim Yo Jong

Herkesin+merak+etti%C4%9Fi+kad%C4%B1n:+Kim+Yo+Jong
ABONE OL

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un ‘prenses’ lakaplı kız kardeşi Kim Yo Jong herkesin merak ettiği kadın. Son dönemde Güney Kore’ye yaptığı tehditlerle dikkat çeken Jong’u Kuzey Kore uzmanları anlattı.

Bir zamanlar sadece abisi Kim’in en yakın yardımcısı olarak tanınıyordu. Hatta sigara içerken ona kristal bir küllük getiren sıradan bir kişiydi. Aslında Jong da kardeşi gibi lüks İsviçre okullarında eğitim gördü. Yüksek rütbeli siyasi bir isim olan kocası Choe Song ile birlikte Pyongyang'da lüks ve kale benzeri bir sarayda yaşıyor. 5 yaşında bir kızları olduğuna inanılıyor. 
 
Kim Yo Jong, Güney Kore'de düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları'nda Kuzey Kore'yi temsil etti. Güney Kore lideri Moon Jae-in, Başkan Donald Trump ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile zirvelerinde kardeşi Kim’in yanındaydı.
 
Özgür Kuzey Kore Radyosu'nun kurucu ortak başkanı ve Washington DC Savunma Forumu Başkanı Suzanne Scholte, Jong’u “Gözlediğim kadarıyla soğuk ve acımasız ve kibirli. Saldırganlığı gücün sağlamlaştırılmasının bir parçası. Kim Jong Un'un başına bir şey gelmesi durumunda halef. Kim ailesinin, kan bağının hala iktidarda olduğunu göstermek zorunda” diye anlattı. 
 
ABD Ordusu Özel Kuvvetlerinden emekli albay ve Kuzey Kore uzmanı David Maxwell de, “Kuzey Kore'de 2 numara yoktur. Ama o 2 numara gibi davranıyor. Bunu kendi başına yapması olası değil. Kim ona yetki vermiş olmalı. Bu ona gelecek için seçenekler sunuyor” iddiasında bulundu. 
 
Bir başka Kuzey Kore uzmanı Sean King de; “O şiddetli ve zorlu. Cinsiyetinin hiç sorun olduğunu düşünmüyorum" dedi. King ayrıca ülkenin sağlam bir ataerkillik temsilcisi olmasına rağmen kadınların da Kuzey Kore'de güçlü olduklarını iddia etti. Mistik Paektu Dağı’na dayanan kan bağının önemi üzerine durdu.
>