'Fakirlik belgesi alanlar arttı'

%E2%80%99Fakirlik+belgesi+alanlar+artt%C4%B1%E2%80%99
ABONE OL

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer: ‘Fakirlik belgesi’ başvuruları ikiye katlandı. Bu da işsizliğin, yoksulluğun ve açlığın ne derece arttığının bir başka göstergesidir.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, yaptığı yazılı açıklamada artan yoksullukla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Son aylarda birçok il ve ilçedeki çok sayıda muhtarla görüştüğünü belirten Taşcıer, “Hepsinin ortak söylemi ‘fakirlik belgesi’ alan vatandaşların sayısında büyük bir artış olduğu yönünde. Türkiye’nin içinde bulunduğu ve pandemi ile daha da artan derin ekonomik kriz, fakirlik belgesine olan talebi ciddi boyutta artırdı” ifadelerini kullandı. 
 
Taşcıer, “Muhtarlarla görüşmelerimde talebin çokluğundan dolayı kaç kişinin belge aldığının verisini tutamadıklarını ama kimi yerde iki kat, kimi yerlerde çok daha fazla arttığını ifade ediyorlar. Bu da işsizliğin, yoksulluğun ve açlığın ne derece arttığının bir başka göstergesidir. Daha önce geçinebilen yüz binlerce insan bugün yardıma muhtaç hale gelmiş durumda. Türkiye’nin bundan daha önemli bir gündemi yoktur ve olamaz da” diye konuştu. 
>