Erdoğan: Şahsiyet yoksunu siyasete, Türkiye olarak 'evet' demiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Türkiye karşıtı açıklamalarına ilişkin, 'Kusura bakmasın, biz şahsiyetli siyasetten yanayız. Şahsiyet yoksunu siyasete, Türkiye olarak 'evet' demiyoruz' dedi.

Erdo%C4%9Fan:+%C5%9Eahsiyet+yoksunu+siyasete,+T%C3%BCrkiye+olarak+%E2%80%99evet%E2%80%99+demiyoruz++
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ziyaret gerçekleştiren Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ile iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maduro ve heyetini Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Venezuela halkının 15 Temmuz'da milletimizle sergilediği güçlü dayanışmayı asla unutamayız. Venezuela, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından hükümetimize ilk destek veren ülkelerden biriydi. Biz de en zor ve sıkıntılı dönemlerinde Venezuela halkının yanında olduk. Türkiye ile Venezuela arasındaki dostluğun gerçek anlamda bir kara gün dostluğunu ve böyle bir dostluğun tezahürü olduğunu tüm dünyaya gösterdik. Venezuela'nın maruz kaldığı çok yönlü kuşatmanın aşılmasında Sayın Cumhurbaşkanı’nın güçlü ve cesur liderliğinin önemli payı vardır. Değerli dostum, tıpkı Simone Bolivar ve Hugo Chavez gibi ülkesinin bağımsızlık mücadelesine, adını altın harflerle yazdırmıştır. Sayın Maduro'nun, Filistin meselesindeki duruşu da takdire şayandır. Bu vesileyle kendisini bir kez daha tebrik ediyorum. Dışişleri Bakanımın nisan ayında Karakas'ı ziyareti vesilesiyle ortak iş birliği komisyonunun 3'üncü toplantısı icra edilmişti. Hemen ardından Sayın Maduro'nun bu ziyareti iş birliğimize büyük ivme kazandırdı. Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde ikili ilişkilerimizi tüm ve yönleriyle ele aldık. İş birliğimizi daha ileri taşıma irademizin karşılıklı olduğunu memnuniyetle müşahede ettik" ifadelerini kullandı.

 

'TİCARETİ 3 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ'

 

Venezuela ile Türkiye arasında ticaret, enerji, madencilik, müteahhitlik, sağlık, tarım ve turizm başta olmak üzere birçok alanda geniş iş birliği potansiyeli bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Ekonomilerimizin birbirini tamamlayıcı niteliği, yeni iş birliği imkanları ve karşılıklı yatırımların için çeşitli fırsatlar barındırıyor. 2019 senesinde 150 milyon dolar düzeyinde olan ticaret hacmimizi 2020'de 2 katına, geçtiğimiz yıl ise neredeyse 3 kat artırarak 850 milyon dolar seviyesine çıkardık. Mevcut rakamlar, bu sene 1 milyar dolara rahatlıkla ulaşabileceğimize işaret ediyor. Bu rakamı en kısa sürede 3 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Görüşmelerde bu çerçevede atılabilecek adımlar üzerinde durduk. Bugün imzalanan mutabakat zabıtları ile ilişkilerimizin hukuki alt yapısını daha da güçlendirdik. Eğitim ve kültür, ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin önemli başlıkları arasında yer alıyor. Türkiye Maarif Vakfımızın Karakas'taki 3'üncü okulunun açılışı, Dışişleri Bakanımın ziyareti sırasında gerçekleştirildi. Bugüne kadar 76 Venezuelalı gence, Türkiye bursları kapsamında ülkemizde ev sahipliği yaptık. Bu sayıyı inşallah önümüzdeki senelerde daha da artıracağız. Yakında Yunus Emre Enstitümüzün de Karakas'ta bir Kültür Merkezi açmasıyla bu alandaki faaliyetlerimiz yoğunlaşacaktır. Venezuela'yla kalkınma alanında iş birliğine de önem veriyoruz. TİKA, bugüne kadar Venezuela'da eğitim, tarım, sağlık gibi alanlar başta olmak üzere 20'ye yakın proje gerçekleştirmiştir. Aynı şekilde o da Karakas'ta Yunus Emre Enstitüsü'yle birlikte merkezini oluşturacaktır" açıklamasında bulundu.

 

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul- Karakas hattında haftada 7 sefer düzenleyerek iki ülke arasında bir köprü vazifesi gördüğünü kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

 

"Sayın Cumhurbaşkanı ile temaslarımızda ikili ilişkilerin yanı sıra güncel, bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında da fikir alışverişi yapma imkanı bulduk. Uluslararası alanda birçok hususta benzer görüşlere sahibiz. Bu kapsamda Venezuela'ya yönelik tek taraflı yaptırımlara karşı olduğumuzu Sayın Cumhurbaşkanı ile bir kez daha paylaştık. Tek taraflı yaptırımlara yönelik ilkesel tutumumuzu, özellikle vurguladım. Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost Venezuela halkının yanında olacağımızı tekrar ifade etmek istiyorum. Temmuz ayı içinde de iade-i ziyaretimizi inşallah Venezuela'ya gerçekleştireceğiz. Bu arada da bazı bakanlarımız muhataplarıyla da irtibatlarını kurmak suretiyle bu arada ilişkileri geliştirecekler."

 

'VENEZUELALILAR BAŞKA DESTİNASYONLARA İSTANBUL'DAN GİTMEK İSTİYOR'

 

Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro, Erdoğan'ın muhteşem ve bütüncül bir özet yaptığını dile getirdi. Maduro, ülkesinde son yıllarda yaşanan gelişmelere ilişkin konuştu. Türkiye ve Venezuela arasındaki ilişkilerin de açılım sürecinde bulunulduğunu söyleyen Maduro, "Burada bizim için bir hava yolu köprüsü var. Her gün İstanbul'la Karakas arasında uçuşlarımız var. Bekliyoruz ki bu uçuşlar artacak, büyüyecek ve büyüyecek. Yolcular, turistler, Venezuelalılar nereye gelmek istiyorlar? Bütün dünyaya, Asya'ya, Avrupa'ya, Afrika'ya ve başka destinasyonlara İstanbul'dan gitmek istiyorlar. Turizmden faydalanmak istiyorlar. Turizmin tadını Türkiye'de çıkarmak istiyorlar. Bu büyümeye devam ediyor. Türkiye'nin de turizmi büyüyecek, yine aynı şekilde Venezuela'da da turizm büyüyecek" diye konuştu.

 

'BUYRUN GİRİN DİYEMEYİZ'

Açıklamanın ardından soruların kabul edildiği bölümde Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin soruya, "Bu konuyla ilgili yanıtlarımı verdim. İsveç ve Finlandiya ile ilgili heyetler geldi. Bizim heyetlerle görüşmeler yaptı. Şunu bir defa çok iyi bilmemiz lazım. NATO, bir güvenlik teşkilatıdır. NATO, teröre çanak tutan bir örgüt değildir. Şu anda İsveç bildiğiniz gibi PKK/PYD/YPG gibi tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir ülke konumunda. Hatta hatta bunların kendi parlamentoları içerisinde bile teröristler var. Bu teröristler bunların parlamentoları içerisinde yer aldığı sürece ve caddelerinde Stockholm'ün, sürekli terör örgütleri, terör örgütü liderinin posterleriyle gösteriler yaptıkları sürece ve bunu da İsveç polisinin güvencesinde sürece, İsveç devlet televizyonunda teröristlerin, liderlerinin özellikle söyleşileri yayınladığı sürece, biz bunlara 'buyurun devam edin', 'buyurun NATO'ya girin' diyemeyiz. Aynı şey Finlandiya için de geçerli. Maalesef Finlandiya da bunun benzeri bir yapılanmanın içindedir" diye yanıt verdi.

 

'BU ÜSLER KİME KARŞI KURULUYOR?'

"Yunanistan NATO'dan çıktı, girişine bizden öncekiler yol verdi, NATO'ya tekrar girdi. Fransa tekrar girdi. Ne oldu? Şu anda 5 artı 4, 9 tane Amerikan üssü nerede, Yunanistan'da kuruldu" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Peki bu üsler kime karşı kuruluyor? Verdikleri cevap şu; 'Rusya'ya karşı.' Bunu yemezler, kusura bakmasınlar. Şu anda elimizdeki rakamlar 400 milyar Euro Yunanistan'ın Avrupa'ya borcu var. Buna rağmen Avrupa ülkeleri, ciddi manada Yunanistan'a silah desteği veriyor, uçaklar veriyor, helikopterler veriyor. Aynı şekilde Amerika'nın desteği var. Kime karşı? Geçenlerde benimle yaptığı çalışma yemeği görüşmesinde, 'Biz artık aramıza başkasını sokmayalım, ikimiz tüm görüşmeleri yapalım, 3'üncü ülkeler aramızda olmasın' demesine rağmen, görüşmemizden 2- 3 hafta sonra Amerika'da Senato'da yaptığı açıklamalarla, sanki biz bu görüşmeleri yapmamışız gibi orada maalesef Türkiye'nin menfaatleri aleyhinde konuşmalar yaptı. Sonra Davos'ta benzer şeyleri yaptı. Kusura bakmasın, biz şahsiyetli siyasetten yanayız. Şahsiyet yoksunu siyasete, Türkiye olarak 'evet' demiyoruz."

 

Kaynak: DHA