SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan'dan Altılı Masa'ya 'Mutabakat Metni' tepkisi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Konuşmasına Altılı Masa'nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ne tepki gösteren Erdoğan, LGBTİQ+'ı hedef aldı. Öte yandan Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliğine dair de açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2023 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2023 16:45
https://www.abcgundem.com
Erdoğan'dan Altılı Masa'ya 'Mutabakat Metni' tepkisi

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Altılı Masa'nın önceki gün açıkladığı 'Ortak Politikalar Mutabakat Metni' ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Metne tepki gösteren Erdoğan, "Kafayı değiştirmeyenler bina değiştirerek sorun çözeceklerini sanıyorlar " dedi.

Erdoğan, metinde yer alan bir çok hedefi AKP olarak gerçekleştirdiklerini savundu. Metinde 'derme çatma' olarak nitelendiren Erdoğan, "Ne yapmışlar bakalım dedik. Keşke bakmaz olaydık. Bu partilere umut bağlayanlar için çok üzüldük. Buradan ülkemiz hayrına bir şey çıkmaz ama gençlerimize eğlence malzemesi çıkar dedik" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Ortak Mutabakat Metni'ne tepki

Önceki gün altı parti aylarca çalışıp, didinip hazırladıkları ortak politikalar metni yayınladı. İnsan ister istemez bir beklentiye giriyor. Netice itibariyle hepimiz beşeriz, hepsi mümkün. Karşımızda henüz Cumhurbaşkanı adayı belirlemekten aciz masa olduğunu unutmuyoruz.

Yine de ne yapmışlar bir bakalım dedik, keşke bakmaz olaydık. Kendimiz adına değil bu partilere umut bağlayanlar adına çok üzüldük. Gençlerimize güzel eğlence malzemesi çıkar dedik. Sadra şifa bir şeyler beklemenin beyhudeliğini tahmin etmemize rağmen milletimiz adına üzüntü duyduk.

Metinle ilgili değerlendirmeyi genel merkezimiz ve bakanlıklarımız yeri geldiğinde paylaşacaktır. Bunlar bırakın yeni projeler için kafa yormayı, ülkede ne yapılıp edildiğine bakmamışlar.

Şehir hastanelerini kapatmayı, milletin malı olan külliyenin kapısına kilit vurmayı, yeni bakanlıklar icat etmeyi; siyaset bilimi birinci sınıf öğrencilerine söyleseniz gülmekten katılacakları zırvaları vaat diye yazmazlardı. Açıkladıkları metinde herkese selam veriyorlar. Kayyımı kaldıracağız, belediyelere özerklik vereceğiz diyerek HDP'ye selam veriyorlar.

'OHAL kararnamelerini iptal edeceğiz' diye PKK ve FETÖ'cülere selam veriyorlar. Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Başkanlığı'na sataşarak tüm terör örgütlerine ve kullananlara selam veriyorlar. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne, savunma sanayi projelerine, kamu-özel yatırımlarına dokunacağız diyerek ülkemizin güçlenmesinden rahatsız olan batıya selam veriyorlar. Hatta içlerinden birisi 'Batı bize aferin diyecek', yazıklar olsun. Sen Batı'nın aferin demesine bu kadar muhtaç mıydın? Bir tek kazanımları ve hayalleriyle aziz milletimizin kendisine selam vermemişler.

'Bay bay Kemal'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin dünkü grup toplantısında Erdoğan'ın "Bay Kemal" seslenişlerine atıfta bulunmuş "Seçimin ertesi gününde onların telefonları acı acı çalacak, açtıkları telefonların ucunda bir ses duyacaklar, 'Ben Kemal, geliyorum" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, bu ifadelere dair şunları söyledi:

"Kılıçdaroğlu'nun idrak derecesinin boyutunu gösteren şu örnek bile kara mizah içinde yaşadığımızın işaretidir. Kendisine zaman zaman 'Bay Kemal' diye hitap ediyoruz. Bay Kemal ifadesinin sonundaki ünlemi anlamadan kendisine slogan ilan etmiş. Memleketin her işi gibi muhalefetin sloganını bulmak da bize kaldı. Madem Bay Kemal bu ifadeyi o kadar sevdi, kendisine bundan sonra kullanabileceği yeni sloganı da vereyim; bay bay Kemal. Bizden yana helali hoş olsun, tepe tepe kullansın.

Biz bunları söyleyince Tayyip Erdoğan bizimle maytap geçiyor diye feveran ediyorlar. memleketin gülmeye, eğlenmeye de ihtiyacı var. Hiçbir işe yaramıyorsunuz bari o işe yarayın. Şu fotoğraf karşısında başka nasıl davranabiliriz? Yaptığı siyaset değil, hasisliktir.

Bizim adaylığımız bir yıldır belli; Anayasa, seçim kanunu ortada. Madem böyle düşünüyordunuz neden bizimle yarışacak aday belirlemek için toplantı üzerine toplantı yapıyorsunuz? Neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

Her biri ekonomimizi, yatırım, istihdam, üretim, ihracat cari fazlayla büyütme hedefimize katı veren fabrikalarımızın açılış heyecanını iş insanlarımızla yaşadık. TOGG fabrikasından Yusufeli Barajı gibi dev eseri içimiz içimize sığmayarak ülkemize kazandırdık. Bay Kemal herhaşde Yusufeli barajını kapatırsın bay kemal herhalde togg’u da kapatırsın. Bay Kemal senin gücün bunlara yetmez. Bu millet seni öyle kovalar ki kçaacak delik ararsın. O yanındakilerden sana hiçbir fayda gelmez. Bay Kemal sen SSK'nın genel müdürlüğünü yaptın. Oraları ne hale getirdin biliriz. Rahmetli Savaş Ay hayatta olsa da o yaptığın genel müdürlüğü sana anlatsa. Biz bunları yaparken Altılı Masa'nın tek yaptığı hiçbir sonuç çıkmayan toplantılar.

14 Mayıs mesajı

Milletimiz 14 Mayıs'ta bu hasis siyasetine, bu utanmazlık siyasetine yeter diyecektir. Biz sözü de kararı da milletimize bırakarak 14 Mayıs için gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz. Birileri kendi sırça köşklerinde siyasetçilik oynayadursun biz milletimize gitmeye sürdürüyoruz. 49 il ziyareti yaptık. Daha bu hafta Denizli'de 2 bin 500 konfeksiyon sektöründe hanım kardeşlerimizle bir araya geldik.

Biz yine sözümüzü milletimize söyleyecek, yarışımızı kendi proje ve icraatlarımızla yapacağız. Onlar sağa sola göz kırpa dursun, biz Türkiye Yüzyılı'nın inşasına başlayacağız.

Açıkladıkları programı ülkenin meselelerini çözmek için değil, Batılı efendilerinden aferin almak için hazırladıklarını ikrar etmekten çekinmiyorlar. Biz politika metinlerin gerisindeki rövanşist zihniyete yabancı değiliz. Gezi olaylarında şart olarak önümüze konan, uluslararası mecralarda karşımıza çıkarılan ne varsa hepsi bu metnin ruhunda mevcut. Biz Türkiye Yüzyılı hayali ile geleceğe bakarken bunların milletin kazanımlarına göz dikmek dışında heveslerinin olmadığı ortada.

14 Mayıs seçimlerine ilk günkü heyecanla, azimle hazırlanıyoruz. Bay Kemal bu akşam TRT yayını Çankaya Köşkü'nde yapacağım. Çankaya Köşkü bizim şahsi malımız değil. Külliyemiz de milletin malıdır. Bunlar seni niye bu kadar rahatsız etti? Siyasi hayatlarında tek bir seçim kazanamamış olanların Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı, bakanlık, kurum için birbirlerini tekmelemeleri niyetlerini ortaya koyuyor. 14 Mayıs'ta milletimiz bu yağmacılara yeter diyecektir.

LGBTİQ+’ı hedef aldı

Bay Kemal bir gece yarısı sosyal medya üzerinden yayınladığı videoyla eski yaraları tekrar kanattı. Bu çıkışın gerisindeki amacın kadınlarımıza haklarını vermek olmadığını Meclis gündemine getirdikleri yasa teklifiyle bir kez daha gördük. Biz de bu meseleyi CHP zihniyetinin insafına bırakmamak için harekete geçtik.

Kadınlarımızın hak ve özgürlüklerini güvenceye almak adına aile kurumunu sapkın adımlardan koruyacak anayasa değişikliği teklifini cumhur ittifakı olarak Meclisimizin takdirine sunduk şimdi Altılı Masa’ya yükleniyorum ve soruyorum. Biz kutsal saydığımız aile kurumunu Anayasa teminatı altında parlamentoya sunduk. Aile kurumunu kutsiyeti içerisinde parlamentoya getirirken altılı masanın içinde olanlar çıkın da açıkça mertçe LGBT’yi kimler savunuyor kimler savunmuyor bunu söyleyin. Bizim LGBT ile ne ilgimiz ne alakamız yok biz aileye kutsadık çünkü.

Anayasa değişikliği çıkışı

Bu kutlu kuruma herhangi bir sağdan soldan karışık tiplerin yürümesini kabullenmiyoruz. Ve bizim ailelerimiz tarihinden bugüne o kutsiyeti içerisinde hep gelmiş ve bu anlayışla da bugünlere inşallah yarınlara da yürüyecek. Teklifimizin hazırlık aşamasında uzlaşıya ve milli iradeye verdiğimiz önemden hiçbir ayrım yapmadan mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilere giderek katılmaya davet ettik.

Ancak CHP ve masadaki ortakları iyi niyetli girişimlerimiz karşısında adeta duvar kesildi. Komisyon görüşmelerinde Anayasa değişikliğini sulandırmaya kalktılar. Sabotaj girişimlerine rağmen Cumhur İttifakı'nın net duruşu sayesinde kabul edildi. İnşallah yakın zamanda anasaya değişikliğimizin kurul görüşmeleri bvaşlayacak. Meclis genel kurulunda kimin yasakların devamında kimin de özgürlüklerin genişletilmesinden yana olduğu bir kez daha ortaya çıkacak.

AKP’li vekilleri azarladı

Üzülerek bir şeyi söylemek istiyorum. Grubumuzun maalesef Genel Kurul’da toplantılara katılmalara sıkıntı yarattığını dün öğrendim. Bu beni ciddi manada üzdü. Değerli arkadaşlar bu millet kendi kasasından kendi kesesinden maaşı veriyor. Bu maaşla birlikte milletvekili arkadaşlarımız bu görevi yapıyor. Genel kurulda yoklamalarda benim milletvekili arkadaşlarım bulunmazsa -ki dün böyle oldu- bu millet hakkını size helal etmez. Kim gelmediyse ben de hakkımı ona helal etmiyorum. Bu sıradan bir olay değil. Eğer milletvekili adayı olmuşsan burada görevini hakkıyla yerine getireceksin. Eğer hakkıyla yerine getiremiyorsan bu millet sana hakkını helal etmez. Aldığınız maaşlar haramdır. Bunu böyle bilin.

Finlandiya’ya yeşil ışık İsveç’e ret

NATO’nun genişleme ilgili süreçlerini yakından takip ediyoruz. İsveç boşuna uğraşma. Sen benim mukaddes kitabım Kuran’ın yakılmasına yırtılmasına ve senin koruma görevlilerinle birlikte bunun yapılmasına müsaade ettiğin sürece biz senin NATO’ya girmenize ‘Evet’ demeyiz. Finlandiya konusunda bakışımız olumlu ama İsveç konusunda olumlu değildir, bunu da böyle biliniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.