Çavuşoğlu'ndan 'güvenlik kaygısı' mesajı: Sözde değil özde karşılanmalı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NATO’ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya’ya atıfta bulunarak, NATO’ya üye olmak isteyen ülkelerin Türkiye’yi hedef alan terör örgütlerine destek vermesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı ve “Türkiye'nin endişelerinin karşılanması gerektiğinin sözde değil uygulamada yapılmasını istiyoruz. PKK'yı kendilerine daha yakın görüyorlar” dedi. Bakan Çavuşoğlu, ABD ve Türkiye arasındaki F-16 görüşmelerinin olumlu geçtiğini ifade etti.

%C3%87avu%C5%9Fo%C4%9Flu%E2%80%99ndan+%E2%80%99g%C3%BCvenlik+kayg%C4%B1s%C4%B1%E2%80%99+mesaj%C4%B1:+S%C3%B6zde+de%C4%9Fil+%C3%B6zde+kar%C5%9F%C4%B1lanmal%C4%B1
ABONE OL

ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye arasında F-16 satışı konusundaki görüşmelerin olumlu seyrettiğini ve çalışmaların devam edeceğini belirtti. Bakan Çavuşoğlu, NATO’ya üye olmak isteyen ülkelerin Türkiye’yi hedef alan terör örgütlerine desteğinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “Türkiye NATO’nun açık kapı politikasını daima desteklemiştir” ifadelerini kullanarak, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yönelik meşru güvenlik endişeleri olduğunu belirtmişti. Çavuşoğlu "Güvenlik endişelerini anlıyoruz ama Türkiye'nin de güvenlik endişeleri giderilmeli" ifadelerini kullanmıştı. Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Blinken'la oldukça olumlu bir görüşme gerçekleşti. İki ülke arasındaki stratejik mekanizmanın sonuç odaklı olmasını istiyoruz.

Blinken'la Ukrayna'da yaşananları konuştuk. F-16 konusunu gündeme getirdik. Görüşmemizde NATO'ya başvuruları ele aldık.

ABD ile sorunlarımızı çözmek üzere konuşuyoruz. Liderler düzeyinde de görüşmeler olabilir.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO ADIMI

Aday ülkelerin ve müttefiklerin teröre destek vermesi kabul edilemez. Türkiye'nin güvenlik endişeleri sözle değil uygulamada giderilmeli.

Blinken, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda "Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi için gerekli mesajları vereceğini" söyledi.

TÜRKİYE - ABD ORTAK AÇIKLAMASI

Diğer yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken arasında yapılan toplantıya ilişkin yayınlanan ortak açıklamada "Türkiye ve ABD, mevcut jeopolitik sınamalar karşısında birlikte ve yakın çalışma kararlılığındadır" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada "(Dışişleri Bakanları) Rusya’nın kabul edilemez savaşına karşı Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne güçlü desteklerini teyit etmişlerdir" ifadeleri yer aldı.

DİYALOG VE DİPLOMASİ YOLUYLA ÇÖZÜM

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi sırasında açıklamalarda bulunmuştu. Görüşmede ikili görüşmelere odaklanacaklarını ve ABD ile anlaşmazlıkların diyalog ve diplomasi yoluyla çözümünü ele alacaklarını belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini söylemişti.

Çavuşoğlu, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşa ilişkin, "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı bir kez daha şunu gösterdi, Türkiye ve ABD dost ve ittifak olarak daha iyi iş birliği yapmalı. Bu sadece bizim değil bölgemizde ve ötesindeki dost ve müttefiklerimizin de beklentisi." değerlendirmesinde bulunmuştu.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvurularına ilişkin de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, şunları söylemişti:

"Türkiye, bu savaş başlamadan önce dahi NATO'nun açık kapı politikasını destekliyor. Bu iki ülkenin olası NATO üyeliklerine ilişkin bizim de meşru endişelerimiz var. Onlar terör örgütlerini destekliyorlar. Savunma ürünleri ihracatı konusunda da kısıtlamalar var. Biz endişelerimizi açıkladık, iki meslektaşımla da Berlin'de konuştum. Güvenlik endişelerini anlıyoruz ve Türkiye'nin de güvenlik endişeleri karşılanmalı."

Kaynak: DHA