Baş Brexit müzakerecesi Frost, ulusal güvenlik danışmanı oldu

Ba%C5%9F+Brexit+m%C3%BCzakerecesi+Frost,+ulusal+g%C3%BCvenlik+dan%C4%B1%C5%9Fman%C4%B1+oldu
ABONE OL

İngiltere'nin baş Brexit müzakerecisi David Frost, Sir Mark Sedwill'in yerine Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak göreve getirildi.

İngiltere’de Başbakanlık konutu olarak bilinen 10 Numara’dan yapılan açıklamada, Boris Johnson'un, Frost’u bu göreve atadığı bildirildi. Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak seçilmesinin nedeninin Brexit baş müzakerecisi görevinde gösterdiği üstün başarı olduğu bildirildi.

David Frost, Eylül ayı başında yeni görevine başlayacak. Bu, serbest ticaret anlaşması konusunda Brüksel ile görüşmelerin en geç Ağustos ayı sonuna kadar tamamlanması gerektiği anlamına geliyor.

O zamana kadar herhangi bir anlaşmaya varılamazsa yeni bir süreç başlayacak. Geçiş dönemi 31 Aralık'ta sona erdiği için İngiltere bir anlaşma yapmadan AB’den ayrılacak.

Johnson’ın başdanışmanı Dominic Cummings’e yakın bir isim olarak kabul edilen 55 yaşındaki Frost’un daha önce hiçbir ulusal güvenlik deneyimi yok. Ancak yeni dönemde Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu'na acil durumlar için ulusal güvenlik stratejileri planlaması konusunda ana danışman olacak.

Frost hali hazırda Başbakan Johnson’ın, Avrupa Danışmanı. Ayrıca İngiltere’nin Baş Müzakerecisi olarak daha önce Dışişleri Bakanıyken Johnson'a özel danışmanlık hizmeti veriyordu. Atama haberinden sonra konuşan Frost, “Elbette AB müzakereleri için baş Müzakereci olarak görevime devam edeceğim. Bu müzakereler şu ya da bu şekilde sonuçlanana kadar bunlar benim önceliğim olmaya devam edecek” dedi.

Sir Mark Sedwill ayrıca kabine sekreterliği görevinden de ayrılacak. Eylül ayından itibaren Bakanlar Kurulu Sekreteri pozisyonuna kimin atanacağı  henüz belli değil. Ancak Simon Case’in, Sedwill'in yerine bu göreve gelmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Case, koronavirüs krizinin ortasında 10 Numara’’ya daimi sekreter olarak atanmıştu.
 

>