AKP ile MHP seçim barajında anlaştı: DEVA ve Gelecek detayı

AKP ve MHP'nin üzerinde çalıştığı seçim kanunu çalışmalarıyla ilgili olarak, yüzde 7 olarak kararlaştırılan barajın revize edildiği ve yüzde 5'e düşürüldüğü belirtiliyor.

AKP+ile+MHP+se%C3%A7im+baraj%C4%B1nda+anla%C5%9Ft%C4%B1:+DEVA+ve+Gelecek+detay%C4%B1
ABONE OL
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’ten dönüşü sırasında uçakta beraberindeki gazetecilere yaptığı açıklamada seçim barajının indirilmesi konusunda “Şu anda belirgin hale gelen 7. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil” demişti.
 
Habertürk Gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, AKP ve MHP yöneticilerinin aktardığına göre rakamın bir daha revize edildiğini ve yüzde 5 olması konusunda uzlaşı sağlandını belirtti. 
 
Barajın bu orana çekilmesinde "DEVA ve Gelecek partilerinin toplam oylarının bu orana ulaşması durumunda Millet İttifakı içinde kırılma yaratabileceği" görüşünün ön plana çıktığı belirtiliyor.
 
Sarıkaya'nın yazısı şöyle: 
 
ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna Hersek ve Karadağ’ı kapsayan gezisinden dönerken seçim barajı ile ilgili önemli bir bilgi aktardı.
 
Seçim barajı oranında MHP ile henüz nihai bir karara varılmadığının altını çizerek şöyle dedi:
 
“MHP’li arkadaşlarımızın nihai kararını bizim arkadaşlarımız henüz almış değiller. Ancak %7 netleşmiş vaziyette. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu, olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil…”
 
Gelelim AK Parti ile MHP arasında gerçekleşen görüşmelerle ortaya çıkan sahadaki duruma…
 
AK Parti’nin üzerinde çalıştığı siyasi partiler ve seçim kanunlarına ilişkin hazırlık MHP ile arasında birkaç kez gidip geldi…
 
GRUP KURAN SEÇİME GİREMEYECEK
 
Bu süreçte iki partinin üzerinde tam uzlaşı sağladığı iki konu var; biri seçim barajı, TBMM’de grup kuran partilerin seçime katılma hakkı…
 
Düzenleme ile TBMM’de grup kuran partiler seçime doğrudan katılma hakkını bundan böyle elde edemeyecek.
 
İYİ Parti’nin seçime katılma sürecinde yaşandığı gibi, Türkiye’nin yarısında örgütünü oluşturmadan sadece TBMM’de grup kurarak seçime giremeyecek...
 
YÜZDE 5'TE ANLAŞILDI
 
Ancak kurulmuş bulunan DEVA ve Gelecek Partileri örgütlenmelerini tamamlayarak seçime katılma hakkını elde etti.
 
Üzerinde uzlaşılan ikinci konu, baraj meselesine gelince…
 
Erdoğan, “Bunun altında bir şey olur mu?” diyerek %7’nin altında da olabileceği sinyalini vermişti.
>