AK Parti ile MHP seçim barajında anlaştı: Yüzde 5'e düştü

AK Parti ve MHP’nin üzerinde çalıştığı seçim kanunu çalışmalarıyla ilgili olarak, yüzde 7 olarak kararlaştırılan barajın revize edildiği ve yüzde 5’e düşürüldüğü belirtiliyor.

AK+Parti+ile+MHP+se%C3%A7im+baraj%C4%B1nda+anla%C5%9Ft%C4%B1:+Y%C3%BCzde+5%E2%80%99e+d%C3%BC%C5%9Ft%C3%BC
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’ten dönüşü sırasında uçakta beraberindeki gazetecilere yaptığı açıklamada seçim barajının indirilmesi konusunda “Şu anda belirgin hale gelen 7. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil” demişti. Habertürk Gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, AK Parti ve MHP yöneticilerinin aktardığına göre rakamın bir daha revize edildiğini ve yüzde 5 olması konusunda uzlaşı sağlandığını söyledi.
 
Barajın bu orana çekilmesinde “DEVA ve Gelecek partilerinin toplam oylarının bu orana ulaşması durumunda Millet İttifakı içinde kırılma yaratabileceği” görüşünün ön plana çıktığı belirtiliyor. Bu süreçte iki partinin üzerinde tam uzlaşı sağladığı bir konu daha var; TBMM’de grup kuran partilerin seçime katılma hakkı. Düzenleme ile TBMM’de grup kuran partiler seçime doğrudan katılma hakkını bundan böyle elde edemeyecek.
>