Aiyev, barışın anahtarını açıkladı

Aiyev,+bar%C4%B1%C5%9F%C4%B1n+anahtar%C4%B1n%C4%B1+a%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1
ABONE OL

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Güney Kafkasya'da sürdürülebilir barışın anahtarını açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Güney Kafkasya'da ekonomik ve ulaşım bağlantılarının engellenmesinin sürdürülebilir barışın anahtarı olduğuna söyledi.

"10 Kasım'daki üçlü bildirge [ekonomik ve ulaşım] bağlantılarının yeniden açıldığını ilan etti. Ağdam-Xankendi [Stepanakert] -Şuşa karayolunun da bir süre sonra açılacağını düşünüyorum. Yollar da dahil olmak üzere bağlantıların blokajının kaldırılması önemli. Özerk Nahçıvan Cumhuriyeti ile Azerbaycan'ın geri kalanı arasındaki iletişim, bölgede kalıcı bir barışa katkıda bulunacaktır" dedi.

Aliyev, Ağdam'ın toparlanmasından dolayı halkı tebrik etti. İşgalden kurtulan bu bölgenin ve diğerlerinin Azerbaycan devletinin her zaman yanlarında olacağından emin olmalarını istedi.

Azeri cumhurbaşkanına göre Ağdam'ın kurtarılması "görkemli bir askeri zafer" ile mümkün olduğunu, “Azerbaycan onu savaş alanında yenmeseydi, Ermenistan kendi iradesiyle bizim topraklarımızdan çekilemezdi" diyerek anlattı.

Azerbaycan Ordusu'nun birlikleri, 1992-1994 savaşından sonra kendi kendini ilan eden Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin kontrolünde kalan ilçelerden biri olan Ağdam'a 20 Kasım'da girdi. 20 Kasım, Bakü, Erivan ve Moskova'nın Ağdam'ın Azeri güçlerine devredilmesi için anlaştıkları tarih oldu. İlk olarak 15 Kasım'da yapılması planlanan Kelbecer (Kelbecer) semtinden Ermeni askerlerinin çekilmesi, Erivan'ın isteği üzerine 25'ine kadar uzatıldı. Lachín bölgesi 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a iade edilecek.

Kaynak: ABC GÜNDEM

>