Afganistan'da direniş güçleniyor

Afganistan’ın büyük bir bölümünde kontrolü ele geçiren Taliban’a karşı bir araya gelen yerel birlikler, ‘son kale’ olarak adlandırılan Pençşir Vadisi’nde üç ilçenin daha kontrolünü ele geçirdi. 300 Taliban militanı öldürüldü…

Afganistan%E2%80%99da+direni%C5%9F+g%C3%BC%C3%A7leniyor
ABONE OL
AFGANİSTAN’ın büyük bir bölümünde kontrolü ele geçiren Taliban, kuzeyde bir bölgede direnişle karşılaştı: Pençşir Vadisi. Vadideki vilayetler Pencşir ile Bağlan’da muhalifler Taliban’la savaşıyor. Bağlan vilayetine bağlı üç ilçenin kontrolü pazar günü Taliban’dan eski yönetime bağlı güçler ve yerel gruplara geçti. Pule Hisar, Deh Salah ve Andarab ilçelerinde ağırlıklı Tacikler olmak üzere yaklaşık 100 bin kişi yaşıyor. Bağlan’ın Andarab bölgesinde Taliban militanları pusuya düşürüldü. Yerel kaynaklar, çatışmada en az 300 Taliban militanının öldürüldüğünü duyurdu.
 
BÖLGEDEKİ güçlerin komutanı Ahmed Mesud, Taliban’la masaya oturarak barış için uzlaşmayı umduğunu; ancak bunun için Taliban’ın aşırılıkçı uygulamalarından vazgeçmesi gerektiğini; vazgeçmemesi halinde Afgan ordusunun eski üyelerinin ve milislerin de dahil olduğu kendisine bağlı özel birliklerin savaşmaya hazır olduğunu söyledi. Mesud, “Müzakere yapılması için çabalıyoruz. Savaş çıkmasını biz de istemiyoruz” dedi. Ancak uzmanlar, Pençşir’in topyekün bir Taliban saldırısına karşı duramayacağını düşünüyor. 
>