AB’den, Venezuela’ya sınır dışı kararı tepkisi

AB%E2%80%99den,+Venezuela%E2%80%99ya+s%C4%B1n%C4%B1r+d%C4%B1%C5%9F%C4%B1+karar%C4%B1+tepkisi
ABONE OL

Brüksel, Karakas'ı AB büyükelçisini sınır dışı etme kararını iptal etmeye davet etti.

1 / 6

AB'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Venezuela’nın aldığı bloğun büyükelçisi Isabel Brilhante Pedrosa’nın sınır dışı etme kararının gözden geçirilmesini istedi.

2 / 6

Borrell yaptığı açıklamada, "AB bu kararı şiddetle kınıyor. Neden olacağı uluslararası izolasyondan dolayı endişe duyuyor. Venezuela hükümetini bu kararı iptal etmeye çağırıyor” dedi.

3 / 6

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da, AB tarafından Maduro’ya karşı açıklanan önlemlerin aynısını uygulayacağını söyledi. Raab açıklamasında, “Değerlerimizi savunmak için Avrupalı ??ortaklarımızla ve kendi bağımsız imkanlarımızla rejime karşı çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

4 / 6

Devlet Başkanı Nicolás Maduro, Avrupa Birliği’nin 11 Venezuelalı yetkiliyi cezalandırma karar vermesinin ardından AB Büyükelçisi Pedrosa’ya başkent Karakas’tan ayrılmak için 72 saat süre tanıdı.

5 / 6

Venezuela Ulusal Kurucu Meclisi (ANC) de, Maduro'nun Karakas'taki Avrupa Birliği'nin (AB) Büyükelçisi Isabel Brilhante Pedrosa'nın sınır dışı edilmesi kararını destekleyen tasarıyı oybirliği ile onayladı.

6 / 6

AB'nin Venezuela'ya karşı kısıtlayıcı tedbirleri Kasım 2017'de başladı. Silah ambargosunun yanı sıra seyahat yasağı getirildi. Ayrıca Venezuelalı yetkililerin varlıkları da donduruldu.

>