ABD ve Çin yine birbirine girdi

Sputnik’in haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı çarşamba günü ABD'yi, Çin'in kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü Tayvan'ı, Başkan Joe Biden'ın aralık ayında sanal olarak ev sahipliği yapacağı 'Demokrasi Zirvesine davet ettiği için eleştirdi.

ABD+ve+%C3%87in+yine+birbirine+girdi
ABONE OL
Sözcü Zhao Lijian bir basın brifinginde, "Çin, Tayvan'ı ABD'nin ev sahipliğindeki 'Demokrasi Zirvesi'ne davet etmeye kesinlikle karşı çıkıyor" dedi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde yayınlanan katılımcı listesine göre, Tayvan 9-10 aralık sanal zirvesine davet edilen 110 ülke arasında yer alıyor. Çin, Washington'un demokrasiye bağlı olmadığına inandığı diğer ülkelerle birlikte davet edilmedi.
 
Tayvan'ın dış politika ofisi, fırsat için ABD'ye teşekkür etti. Zirve, hükümet liderlerinin otoriterliğe, yolsuzluğa karşı koyma ve insan haklarını teşvik etme girişimlerine tanık olacak. Bu, ABD Başkanı Joe Biden ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping'in üç saatten fazla süren ve iki cumhurbaşkanının Tayvan sorunu da dahil olmak üzere çok çeşitli ikili ve uluslararası meseleleri tartıştığı ilk yüz yüze sanal toplantısını gerçekleştirmesinden günler sonra geldi. Xi, Çin'in barışçıl yeniden birleşme umudunu sürdürdüğünü söyledi, ancak "Tayvan'ın bağımsızlığı için ayrılıkçı güçler bizi kışkırtırsa, elimizi zorlarsa ve hatta kırmızı çizgiyi geçerse, kararlı önlemler almak zorunda kalacağız," dedi. 
Biden ise, yönetiminin uzun süredir devam eden ‘Tek Çin’ politikasını yeniden teyit ederek, ABD'nin "Tayvan bağımsızlığını" desteklemediğini de sözlerine ekledi. Ancak, geleceğine karar vermenin ada halkının kendisine bağlı olduğunu vurguladı ve Çin'in saldırganlığı durumunda ABD birliklerinin Tayvan'ı savunacağını öne sürdü.
 
1949'da Çin iç savaşının sona ermesinden bu yana Tayvan, anakara Çin'den bağımsız olarak yönetiliyor. Pekin adayı ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor, ancak kendi demokratik olarak seçilmiş hükümetine sahip bir bölge olan Tayvan, özerk bir ülke olduğunu savunuyor. 

Kaynak: ABC GÜNDEM

>